DonanımYazılım

Bilgisayara format nasıl atılır?

Bilgisayara neden format atılır?

Bigisayarımızın yavaşlaması, Virüs Bulaşması, yükleyip kaldırdığımız program artıklarından yada sistemsel hatalardan dolayı mavi ekran sorunlarında format atmamız gerekmektedir.

Kurulum yapmadan önce elimizde bulunması gerekenler:
Windows kurulum CD veya DVD ihtiyaç vardır.
Bilgisayarın Driver CD
Windows kurulacak bilgisayarın donanımsal olarak yeterli olması.

Format işlemleri windows’un tüm sürümlerinde genellikle aynı mantıkdır. Bu yazımızda Windows 7 format atma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Format işlemine başlamadan önce yapmamız gereken önemli detaylar var. Masaüstünde bulunan kişisel dosyalarınızın (resim,video,belgeler) yedeğini alın yada D diskine taşıyınız. Ayrıca Bilgisayarım’dan sistemin yüklü olduğu diskin toplam kaç GB olduğunu bir yere not alın, ileriki aşamalarda lazım olabilir.

BIOS_Boot_Device

Bilgisayara format nasıl atılır?

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Sonra bilgisayarımızın Del F2 F12 tuşlarından birine basarak Bios setup menüsüne giriyoruz. ( bios setup menüsüne girmek genellikle Del tuşu ile yapılır ama marka ve modellere göre değişiklik gösterebiliyor.) Bios setup menüsü içerisinde Boot yazanı bulun ve içindeki 1. kısımdaki yeri CD-ROM olarak değiştirin. Kurulumunu yapacağımız windows cd veya DVD’sini bilgisayarımıza takıyoruz. Daha sonra F10 tuşuna basıp kaydet diyerek çıkış yapın ve bilgisayar kendini yeniden başlatacaktır.

format3

Açılışta “Press any key to boot from CD or DVD” yazısını gördüğünüz anda Enter tuşuna basınız.  ( Bigisayarı CD’den başlatıyoruz. ) Artık Windows kurulumu başladı.

 

win7

Kuruluma gerekli ön yüklemeleri yaptıktan sonra karşımıza lisans koşulları penceresi gelecektir. Kabul et kutucuğunu işaretleyip yolumaza devam ediyoruz.

Windows yükle penceresinden Özel (gelişmiş) seçeneğine tıklıyoruz.

format2

Karşımıza disk bölümleri çıkacaktır. Burada yapmamız gerekenler; Eğer Harddiskimiz yeniyse ”yeni” tuşuna basıp diskimizi bölümlere ayırabiliriz. Yada 2 bölüm halindeyse sistemi kuracağımız birincil bölümü (sistem bölümü) seçip ileri diyoruz.

format3

Artık windows kurulumu başladı. Windows kurulum esnasında bilgisayar iki defa kendini yeniden başlatacaktır.

Daha sonra karşımıza sırayla Kullanıcı adı belirleme, Parola oluşturma, önerilen ayarlar, tarih ve saat bölümleri gelecektir. Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayara Driver CD’nizi takıp kendi driver’larını yükleyerek işlemi bitiyorsunuz.

Windows Format atmak nedir?

 

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu