BilgisayarYazılım

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Bilgisayar kullanıcıları için olmazsa olmaz bazı programlar var ve bu programları bilgisayarda olması gereken programlar başlığı altında toplamak istedik. Dilerseniz alt başlıklar halinde sizinle de paylaşmış olalım.

Dosya Sıkıştırma Programları

İlgili dosyaların daha küçük boyuta sahip olması ve güvenli bir şekilde saklanması için sıkıştırılması gerekiyor ve sıkıştırılmış olan dosyaları açabilmeniz için de yine birtakım programlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz programlardan ilki “Winrar” olarak karşımıza çıkıyor. Yıllardır hepimizin kullandığı bu programdan hali hazırda ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

Bir diğer sıkıştırma programı ise “Winzip” olarak karşımıza çıkıyor ve bu program sayesinde zip, rar, tar gibi uzantıları da sorunsuz bir şekilde açabiliyorsunuz. Üstelik herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Virüs Programları

Bilgisayarlarınız her zaman için tehlike altında ve bu tehlikeyi ortadan kaldırmak ya da bilgisayarlarınızı güvence altına almak isterseniz eğer virüs programlarına da yer vermeniz gerekiyor.

Bu programlardan ilki “Kaspersky” ve gerçekten işini en iyi yapan markalardan biri olduğunu da belirtmek gerekiyor. Yüksek güvenlik önlemleri ile birlikte bilgisayarlarınızı çok daha kusursuz bir şekilde korumayı başarıyor. Bu konuda sektörün en iyisi olduğunu da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Daha basit ve kullanışlı bir anti virüs programı arıyorsanız eğer “Avast” tercihinde bulunabilirsiniz. Kaspersky ağır gelebilir ve cihazlarınızın donmasına da sebebiyet verebilir ancak Avast kullanıcıları bu tür bir sorun ile karşı karşıya gelmiyor. Birçok farklı mecra aracılığı ile ücretsiz olarak indirebiliyor ve bilgisayarlarınızı koruma altına alabiliyorsunuz.

blank

Medya Oynatıcıları

Dizi ve film tutkunlarının bu programlara çok daha fazla ihtiyacı oluyor ve aynı zamanda bu programlar sayesinde şarkı da dinleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarda olması gereken programlar başlığı altında medya oynatıcılara yer veriyoruz ve öncelikli tercihiniz “Gom Player” olabilir. AVI, MPEG, DivX, XviD, AC3, OGG, MP4″ uzantıları artık sorun olmayacak ve Gom Player sayesinde sizler de bu uzantıya sahip dosyaları sorunsuz bir şekilde oynatabileceksiniz. Ücretsiz bir program ve bilgisayarlarınızda yer almayı da fazlasıyla hak ediyor.

Bir diğer medya oynatıcı ise “K-Lite Codec” olarak karşımıza çıkıyor. Gom Player’e kıyasla çok daha işlevsel olduğunu belirtmek gerekiyor ve daha popüler bir uygulama olduğunu da söyleyebiliriz. Gom Player’in oynatamadığı birçok video, bu program ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalıştırılacaktır.

Tarayıcılar

Google Chrome ile birlikte Opera’ya dikkatlerinizi çekmek istiyoruz. An itibarıyla en hızlı tarayıcılar arasında yer alıyorlar ve milyonlarca kullanıcı da bu isimleri tercih ediyor. Dilerseniz Firefox ve Internet Explorer’e de yer verebilirsiniz ancak alacağınız verim çok yüksek olmayacaktır.

Bilgilendirme: İhtiyacını olan programlar elbette bunlarla kısıtlı değil ve Flash Player gibi olmazsa olmazları da unutmamak gerekiyor. bu tür programlar, bilgisayarlarınızın vereceği uyarılar ile birlikte hatırlatılacaktır ve indirme işlemlerini de bu hatırlatmalar doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu