Yazılım

Virüs Nasıl Temizlenir?

Virüs Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarımıza çeşitli nedenlerden dolayı virüs bulaşabiliyor ve bu durum hemen hemen herkesin başına geliyor. Çoğu zaman virüs tarayıcılarının, bu virüslerin bulaşmasını engellemek ya da bulaşan virüsleri temizlemek adına yeterli olmadığını da söyleyelim. Ve çoğu zaman bulaşan virüsler de gerek virüs tarayıcılarımızın gerekse bilgisayarın kendi güvenlik önlemlerinin çalışmasına engel oluyor. Böyle durumlarda almamız gereken bazı önlem var. Bu önlemleri Virüs Nasıl Temizlenir? yazımızdan adım adım takip edebilirsiniz.

Bulaşan virüsün bilgisayarın çalışmasına engel olmasını durdurmak için yapmamız gereken ilk adım ‘’ Sistem Geri Yükleme’’ işlemidir. Bu işlemi ‘’ Denetim Masası’’ ‘ndan yapmamız mümkün. Bu işlem sayesinde bilgisayarımızı, seçtiğimiz geçmiş bir tarihe geri döndürüyoruz ve böylelikle bilgisayar o tarihteki özelliklerine geri dönmüş oluyor.

Eğer bu yolla bir sonuca varamadıysanız başka bir yol deneyebilirsiniz. Bunun için internete bağlanabiliyor olmanız gerekmekte. Web tarayıcınızdan bir web sitesine ulaşarak, çevrimiçi bir tarama başlatabilirsiniz. Windows Güvenlik tarayıcısını ise şu şekilde çalıştırabilirsiniz. Öncelikle, Microsoft Güvenlik Tarayıcısı’ nın web sayfasına girerek tarayıcıyı karşıdan yüklemeyi deneyin. Şimdi yükle seçeneğini seçtiğiniz zaman size verilen talimatlar eşliğinde yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer internete bağlanamıyorsanız da, bilgisayarınızı ağ özelliği etkin olacak şekilde ‘’Güvenli Mod’’ da yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde hala internete ulaşamıyorsanız, Internet Explorer Proxy ayarlarınızı sıfırlamayı da denemeyi unutmayın.

Virüs Nasıl Temizlenir ?

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu