BilgisayarYazılım

Usb Virüs Temizleme

Usb belleği ele geçirmiş olan zararlı yazılımları ya da virüsleri temizlemek adına sizler de biçimlendirme işleminden faydalanabilirsiniz. Bir nevi temizlik çalışması ve bu yazımızda da sizlere usb virüs temizleme hakkında birtakım detaylardan bahsedeceğiz. Dijital dünyada ziyaret ettiğiniz her platform, emin olun büyük bir tehlike riski taşıyor ve cihazlarınızı koruma altına almadığınız takdirde sizler de bu tehlikeden nasibinizi alıyorsunuz.

Flash bellek virüs temizleme yapmamınız durumunda risk altında olduğunu unutmamak gerekiyor ancak biçimlendirme yani temizleme işlemi ile birlikte bu cihazları daha güvenli ve daha sağlıklı bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Yardım alabileceğiniz programların sayısı tahmin ettiğinizden çok daha fazladır ve editörlerimiz de en kullanışlı programları bu yazıda sizlere sunmayı hedefliyor.

Usb Flash Bellek Virüs Temizleme

Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve biçimlendirme işlemlerinde sizlere yardımcı olacak olan programları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Malwarebytes

Biçimlendirme eylemini daha profesyonel ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz eğer sizler de bu programdan yardım alabilirsiniz. Programı kurup çalıştırdıktan hemen sonra scan butonuna basın ve tarama işlemini aktif hale getirin.

Tarama işlemi saniyeler içerisinde başlatılıyor ve usb’de tespit edilen tüm zararlı yazılımlar da liste halinde karşınıza çıkıyor. Tarama ile birlikte temizlik işlemlerini de sorunsuz bir şekilde yapıyorsunuz ve programın ücretsiz olduğunu da hatırlatmak isteriz.

usb-virus-temizleme
usb-virus-temizleme

Kısayol Virüsünün Temizlenmesi

Usb flash belleklerinizi ele geçiren ve hatta başınızı en çok ağrıtan virüs türlerinden bir tanesi de kısayol virüsü olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak flash belleğin ait olduğu sürücüyü tespit etmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra arama bölümüne çalıştır yazalım ve ilgili ekrana ulaşalım. Komut ekranına cmd yazdıktan sonra enter tuşuna basın ve devam edin.

Son olarak :attrib /d /s -h -r -s -a e:*.* komutunu yazıp bir kez daha enter tuşuna basıyoruz ve kısayol virüsünü ortadan kaldırmış oluyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ise sürücü bilgisidir. Bizler örneklemek adına e sürücüsünü baz aldık ve bu şekilde sunduk. Sürücü değişikliğini sizler de komut üzerinde yaparak denemelisiniz.

Freecommander

Virüs temizleme uygulaması olarak da hizmet veren freecommander, usb flash bellek kullanıcılarının da en çok tercih ettiği programlardan bir tanesidir. Program için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur ve ücretsiz olarak hizmet alabiliyorsunuz. İşleyiş ise gayet basit ve kurulumu tamamladıktan sonra programı açıp scan butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken flash belleğin cihaza takılı olması gerekiyor.

Tarama kısa süre içerisinde başlatılıyor ve her türlü virüs ile birlikte zararlı yazılım da saniyeler içerisinde tespit edilecektir. Tespit edilen zararlı yazılımların temizlenmesi de manuel olarak yapılıyor ve sizler de onay verdiğiniz takdirde temizlik başlayacaktır.

Freecommander, kullanımı en kolay olan uygulamalardan biri ve incelemelerinizi yaparsanız eğer sizler de ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Flash bellek biçimlendirme işleminin yanı sıra temizlik konusunda da sizlere en iyi şekilde yardımcı oluyor ve programın ücretsiz olması da yine en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi dijital dünya çok büyük riskler barındırıyor ve cihaz kullanıcılarının bu konuda ekstra hassasiyet göstermeleri gerekiyor. Cihazlarınıza bulaşacak bir virüs ya da herhangi bir zararlı yazılım ile birlikte flash belleklerinizi olduğu gibi bilgisayarlarınızı da kaybedebilirsiniz. Mutlaka biçimlendirme yapmalı ya da anti virüs programlarından yardım almalısınız. Aksi takdirde cihazlarınız zarar görecek ve rakamsal olarak da canınızı yakacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu