Yazılım

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapmak istediğinizde fotoğrafları yeniden boyutlandırma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Her mecra belli boyutlarda fotoğrafları kabul ediyor ve bunun için sizlere yardımcı olacak çok sayıda program olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Fotoğrafları yeniden boyutlandırma işlemi için hangi seçenekleri kullanabileceğinize gelin hep birlikte göz atalım.

Paint Programı

Download işlemine gerek kalmadan ya da ücretli programlara ödeme yapmadan da sonuç elde etmek mümkün. Paint de bu programlardan biri ve boyutlandırma işlemi için milyonlarca insanın paint’i tercih ettiğini söyleyebiliriz.

İlgili fotoğrafa sağ tıklayıp paint ile aç dedikten hemen sonra giriş sekmesine tıklayın ve yeniden boyutlandır butonu ile birlikte sizler de gerekli düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi ise çözünürlüğün git gide zayıflayacak olmasıdır. Eğer bunu göze alıyorsanız paint en kullanışlı seçeneklerden bir tanesi olacaktır. Boyutlandırma işlemini tamamladıktan sonra farklı kaydet butonu ile birlikte yeni fotoğrafı kayıt altına alabilirsiniz.

Microsoft Office

Office bünyesinde yer alan fotoğraf düzenleyici de yine fotoğraf boyutlandırmak isteyenler için ücretsiz programlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İlgili fotoğrafı birlikte aç dedikten sonra Office tercihi yapmanız yeterli olacaktır. Hemen ardından resimleri düzenle butonuna tıklamanız gerekiyor ve yeniden boyutlandır diyerek bu işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

blank

Picsart

Gerçek bir fotoğraf düzenleme uygulaması olarak hizmet veren picsart, ücretsiz olarak indirebileceğiniz programlar listesinde yer alıyor. Fotoğrafları boyutlandırabileceğiniz gibi dilerseniz efekt çalışmaları da yapabilirsiniz.

Uygulama içerisinde belli başlı boyutlar var ve tek bir tık ile fotoğraflarınızı ilgili boyuta taşıyabiliyorsunuz. Dilerseniz kesme ve düzenleme işlemlerini de yine bu program sayesinde ücretsiz olarak yerine getirebilirsiniz.

Fotoğrafları yeniden boyutlandırma da Picsart’ın sunduğu en önemli avantajlardan bir diğer ise sosyal medya için uygun boyutlar sunuyor olmasıdır. Eğer ilgili fotoğrafı instagram hesaplarınızda paylaşacaksanız instagram simgesine tıklamanız yeterli olacaktır. İnstagram hikayelerinizde paylaşacaksanız yine bu ölçülere uygun otomatik işlem butonu da program içerisinde yerini almış durumda. Office ve paint kullanmak isteyenler için avantajlı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu