BilgisayarYazılım

Usb Bellekten Windows 10 Yükleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarınızı sıfırlamak ve hatta yenilemek adına sizler de format atma seçeneğini tercih ediyorsanız, bu yazımız eminiz ki büyük fayda sağlayacaktır. Usb bellekten Windows 10 yükleme işleminden bahsedeceğiz ve adımları doğru bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de sonuç elde etme konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Oldukça kolay bir yöntem ve Windows 10 kullanıcılarının da en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu sürecin nasıl işlediğini de detaylı bir şekilde inceleyelim ve bilgi aktarımında bulunalım.

Usb Bellekten Windows 10 Yükleme

1. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey Windows 10 medya aracını ilgili cihaza indirmek olacaktır. Resmi site üzerinden download işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz ve burada 32 bit ile birlikte 64 bit seçeneği de yer alıyor. Cihazınız ile ilgili seçimi yapıp indirme işlemini tamamladıktan sonra karşınıza çıkacak olan süreç ise aşağıdaki gibidir

2. Windows 10 medya aracını çalıştırın ve başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneği ile devam edin.

3. Diğer adımda ise bilgisayarınız ile ilgili detayları girmeniz gerekiyor. Dil bilgisinin yanı sıra cihazınız ile ilgili donanımsal detaylar da yine bu ekranda karşınıza çıkacak ve sizlerden talep edilecektir.

4. Usb belleğinizi bilgisayarınıza takın ve en az 4 Gb2lık boş bir alana ihtiyacınız olduğunu da hatırlatmak isteriz. Sonrasında ise usb flash sürücü seçeneğini işaretleyerek devam edebilirsiniz.

5. Windows 10 indirme işlemi otomatik olarak başlatılıyor ve 3Gb gibi bir veri indirilecektir. Bu süre zarfında usb belleği kesinlikle çıkartmamanız gerekiyor ve zaten işlem sorunsuz bir şekilde tamamlandığında bilgisayarınız size bir bildirim gönderecek ve uyarı verecektir.

6. İşlem tamamlandığı takdirde usb bellekten Windows 10 kurmak için bios ayarlarını yapmak için harekete geçebilirsiniz.

blank

Bios Ayarı Nasıl Yapılır?

1. Cihazlarınızı yeniden başlatın ve bios ekranına giriş yapın. Bios tuşu ile birlikte bu ekrana kısa süre içerisinde erişim sağlayabiliyorsunuz.

2. Bu ekranda boot settings menüsünü bulmanız gerekiyor ve tıkladıktan hemen sonra 1dt boot device kutucuğunu usb olarak belirlemeniz yani işaretlemeniz gerekiyor.

3. Bios ayarlarını kaydettikten hemen sonra ise bilgisayarlarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

4. Açılış ekranında yaptığınız ayarlamalara bağlı olarak direkt usb bellek devreye girecektir ve bu sayede Windows 10 yükleme ekranını açacaktır.

5. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra windowsu sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz.

6. Bu ekranda gerekli yönlendirmeler Windows tarafından yapılıyor ve sizden istenen bilgileri girip sürekli olarak devam tuşuna bastığınız takdirde kurulumu da tamamlamış olacaksınız. Dosyalarınızın tamamen silinmesini istemiyorsanız eğer hızlı kurulumu tercih edebilirsiniz ancak yedekleme yaptıysanız ve cihazınızın komple temizlenmesini yani sıfırlanmasını istiyorsanız, temiz kurulum ile birlikte tüm dosyaları silebilir ve sıfır bir cihaz elde edebilirsiniz.

Usb bellekten Windows 10 yükleme işleminin yanı sıra format sürecinin de nasıl gerçekleşeceğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcıların en çok tercih ettiği yöntem kesinlikle budur. Zamanınızı çok fazla çalmıyor ve dilediğiniz zaman bir usb aracılığı ile sizler de bu süreci kontrol edebiliyorsunuz.

Cihazlarınızın zaman zaman formata ihtiyacı olacaktır ve bunu yerine getirmek adına tercih edebileceğiniz alternatiflerden bir tanesi de usb desteği almak olacaktır. Adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz ve zaten vidyolu anlatım ile birlikte görsel destekli anlatım da yine sitemizde yerini almış durumda. Dilerseniz incelemelerinizi daha detaylı bir şekilde yapabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu