Blog

Unutulan Telefon Şifresi Nasıl Kaldırılır?

Telefonlarınız için belirlediğiniz güvenlik şifrelerini unuttuğunuz takdirde birçok alternatiften faydalanarak sizler de süreci tamamlayabilirsiniz. Unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız ve farklı işletim sistemleri için de konuşacağız.

Telefonlarınızın şifresini hatırlamıyorsanız eğer şifre kaldırma işlemi ile birlikte ilk adımı atabilirsiniz ve dilerseniz bu süreçte neler yapmanız gerektiğine de alt başlıklar halinde yanıt verelim.

Android Telefonlarda Şifreyi Nasıl Kaldırabilirim?

Android kullanıcıları için oldukça kolay ve bilinen bir yöntemden bahsetmeye çalışacağız. Google tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde sizler de unutulmuş şifrenize erişim sağlayabiliyor ve bu şifreyi saniyeler içerisinde kaldırabiliyorsunuz. Google cihazımı bul özelliğinden faydalanmanız yeterli olacaktır ancak burada unutmamanız gereken bir detay karşınıza çıkıyor.

Eğer yedekleme yapmamış iseniz, bu verilerden vazgeçmek durumunda kalacaksınız ve en büyük risklerden bir tanesi de budur. Google hesabınız ile giriş yaptığınız bir cihaza sahip iseniz eğer, otomatik olarak nerede olduğunu tespit edebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanabilmek için cihazın açık olması şartı karşınıza çıkıyor. Google üzerinden giriş yaptıktan hemen sonra cihazınızı haritada bulmanız gerekiyor. Bu kısımda cihazı sil gibi bir ibare karşınıza çıkacaktır ve cihazınızı sildikten hemen sonra şifrenizi de kaldırmış oluyorsunuz.

Yedekleme işlemi gerçekten önemli ve eğer yedekleme yapmadıysanız cihazınızdaki tüm verilerin silineceğini de bilmeniz gerekiyor. cihazınızı sildikten sonra yeniden yükleme yapabilirsiniz ve fabrika ayarlarına dönmüş gibi sıfır bir cihaza sahip olacaksınız.

Fabrika ayarları demişken, eğer dilerseniz resetleme işleminden de faydalanabilirsiniz. Fabrika ayarlarına dönüş yaptığınız takdirde telefonlarınızda herhangi bir şifre ya da güvenlik ayarı durumu karşınıza çıkmayacaktır. Bu yöntemi de tercih edebilirsiniz ve yine yedekleme yapmış olmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

blank

iPhone Telefonlarda Şifreyi Nasıl Kaldırabilirim?

Ios kullanıcıları için çok daha sıkıntılı bir süreç söz konusudur. Eğer daha öncesinde yedekleme yapmamış iseniz ne yazık ki verilerinize veda etmek durumundasınız. Yedekleme yapanlar ise fazlasıyla şanslı çünkü sıfırlama işlemi sonrasında verilerinizi yeniden cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz ve tek tek yükleme yapma zorunluluğu da söz konusu hale gelmiyor.

Kurtarma modunu aktif hale getirdikten hemen sonra cihazınızı bilgisayara bağlayın ve ıtunes üzerinden işlem yaparak geri yükleme butonuna basın. İlgili yazılım kısa süre içerisinde indirilecek ve kurulum da otomatik olarak yapılacaktır. Bu kurulum tamamlandıktan sonra telefonlarınızı ilk günkü gibi temiz ve sıfırlanmış şekilde teslim alıyorsunuz.

Şifre kaldırma işlemi başarı ile tamamlandı ve artık dilerseniz yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Bunun dışında karşınıza farklı bir alternatif çıkmıyor ve merak etmeyin farklı bir yönteme de ihtiyacınız kalmayacaktır. Şifrelerinizi hatırlamak için bir ip ucu belirlemeniz her daim sizlerin lehine olacaktır ve bu sayede telefonlarınızı sıfırlamak zorunda da kalmayacaksınız.

Yeni Şifre Belirlerken…

Şifrenizi unutma ihtimaline karşın yeni şifre belirlerken ip ucu detayını da ihmal etmemeniz gerekiyor. Kolay hatırlayabileceğiniz ve hatta birçok farklı cihazda tercih ettiğiniz şifreleri kullanmanız, hatırlamanız adına sizler için çok daha kolay olacaktır. Yeni şifre belirlerken dikkat etmeniz gereken hususlar, cihaz tarafından da sizlere hatırlatılıyor.

Yedekleme işlemi de büyük bir öneme sahip ve her ihtimale karşı şifrelerinizi unuttuğunuz takdirde verilerinizi kaybetmemiş olacaksınız. Sizler de biliyorsunuz ki birçok önemli bilgiyi akıllı telefonlarımızda muhafaza ediyoruz ve bu telefonların sıfırlanması bizi geriye götürebiliyor ve verilerimize ulaşmamızı da daha sıkıntılı hale getiriyor. Yedekleme işlemi ile birlikte bu sorun da kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu