Yazılım

“.UDF” Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

Dosya uzantıları, bilgisayar sistemleri ile çalışan cihazlarda hazırlanmış olan dosyaların hangi formatta olduğunu belirten ve dosya ismi sonuna (.) noktadan sonra eklenen ibarelerdir. Bilgisayarda bulunan convert programları bu uzantıları anlaşılabilir bir formata çevirir ve kullanıcıya sunar. “.udf” uzantısı ise Adalet Bakanlığının kullandığı Uyap sisteminin oluşturmuş olduğu dosya formatıdır.

Dosya Uzantıları ve Önemi

Bilgisayarlarımızda kayıtlı bulunan veya size mail ya da mesaj yoluyla ulaştırılan dosyaların ne olduğunu uzantılarına bakarak anlarsınız. Bir dosyanın ses dosyası mı, görüntü dosyası mı, bir metin dosyası mı olduğunu anlamak için uzantısına bakmak gerekir.

Ayrıca bilgisayarlarda kurulu bulunan işletim sistemleri ve çeşitli ofis programları dosyaları uzantılarına göre tanır ve o dosyayı uzantının temsil ettiği dosya formatına ait logoyla göstermeye çalışır. Bilgisayarınızda kayıtlı bulunan bir resim veya başka bir dosyanın uzantısını sildiğiniz zaman o dosya anlamsız bir dosya gibi görünecek ve uzantısı olmadığı için açılmayacak, sizler dosya içeriğini göremeyeceksiniz. Dosyanın ne olduğuna anlamak için dosya uzantıları büyük öneme sahiptir.

UDF Uzantısı Nedir?

Udf uzantılı dosyalar, adliyelerde kullanılan Uyap sistemi tarafından oluşturulan metin dosyalarıdır. “.udf” uzantıları açabilmeniz için bilgisayarınıza Uyap doküman editörü uygulamasını yüklemeniz gerekir. Bu dosya uzantısı Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen Uyap sistemleri ile entegreli olarak çalışmaktadır. Kişisel bilgisayarınızda bu dosyaları Uyap doküman editör uygulaması olmadan açamazsınız. Udf uzantılı dosyalar güvenli dosyalardır ve kendi bilgisayarınızda Uyap uygulamasını ve java uygulamaların kurarak rahatlıkla açabilirsiniz.

blank

Editör ile Udf Açma

Udf uzantılı dosyalarınızı açabilmeniz için çeşitli sitelerden Uyap uygulamasını indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza arşiv dosyası olarak inen “uyap.zip” dosyası içerisindeki kurulum dosyalarını dışarıya çıkartarak çalıştırabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınıza işletim sisteminize uygun olan java programını kurmanız gerekir. Kurulumlar tamamlandıktan sonra bilgisayarınız masaüstüne Uyap Doküman Editörü dosyası gelecektir. Bu editör “.udf” uzantılı tüm dosyalarınızı rahatlıkla açmanıza ve belge içeriğinde değişiklikler yapmanıza yardımcı olacaktır. Udf uzantısı bilişim alanında Universal Disk Formatı (UDF) olarak da karşınıza çıkabilir. Cd’ye veri yazma işlevi özelliklerine sahip dosyalardır.

Dosya Formatının Öğrenilmesi

Elinize dijital bir dosya geçti ve uzantısının ne olduğunu anlayamadıysanız, hangi yöntemlerle açılabileceği ve hangi dosya türüne ait olduğunu anlayabilmek için, dosya özelliklerinden kaynağını öğrenebilirsiniz. Dosya kaynağını öğrendikten sonra nasıl açabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir dosyanın ne dosyası olduğu, hangi programlar tarafından kullanıldığı bilmeniz o dosyayı açmanızı kolaylaştıracaktır.

Bilgisayarınızda tanımsız bir uzantı olarak görülen dosyalar için internette uzantı özellikleri araştırmaları yaparak dosya hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dosyalar türlerine göre birden fazla uzantı ile gösterilebilmektedir. Resim dosyaları için oluşturulma şekli ve boyutlandırmalarına göre farklı uzantılar kullanılmakta ancak hepsi de resim dosyası olmaktadır. Udf uzantısı bir cd yazma işlem dosyası veya uyap doküman dosyasıdır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu