Yazılım

M3U8 Dosyası Nedir? M3U8 Dosyası Nasıl Açılır?

Bu yazımızda siz değerli bilgisayar kullanıcılarına M3u8 dosyası nedir, nasıl açılır sorusunun yanıtını vereceğiz. UTF-8 kodlaması ile birlikte oluşturulan ses çalma listesi dosyası şeklinde basit bir tanımlama yapmak mümkün. Düz metin dosyalarından söz ediyoruz ve vidyo oynatıcıları tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılan dosya bütünüdür.

M3u8 dosyası, farklı bir medya dosyasına ulaşmak için mutlak yolları ve url biçimlerini sorunsuz bir şekilde kullanabilir. Bunun yanı sıra dosyalar içerisinde diğer metin bilgilerinin yanı sıra içerik ile ilgili yorumlamalar ve bilgiler de yer alabilir.

Bu dosya türünü nasıl ve ne şekilde açabileceğinize de yine hep birlikte göz atalım istiyoruz ve bu sayede soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olacağız.

M3U8 Dosyası Nasıl Açılır?

Not defterinin yanı sıra metin editörü uygulamaları kullanılarak sorunsuz bir şekilde açılabileceğini hatırlatmak isteriz. Özel bir program ya da uygulama desteği almanıza gerek kalmıyor ve indirme işlemi yapma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. En iyi ya da en profesyonel metin düzenleyicileri şeklinde bir arama yapabilir ve elde edeceğiniz liste üzerinden eğer dilerseniz indirme işlemi de yapabilirsiniz. Biz buna gerek olmadığını düşünüyoruz çünkü metin belgesi kullanarak da dosya açma işlemini sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde yerine getirme şansına sahipsiniz.

Metin belgesi ile açma işlemi yaptığınızda tabii ki bazı kısıtlı bilgiler karşınıza çıkıyor ve dosyaya dair tüm bilgileri net bir şekilde okuma şansınız olmayacaktır. İşte bu tür durumlarda ek program ya da uygulama desteği alabilirsiniz.

VLC yükleme İşlemi

M3u8 dosyasını vlc player üzerinde kullanmak isterseniz eğer medya-oynatma listesi ve son olarak oynatma listesini dosyaya kaydet adımlarını eksiksiz bir şekilde takip etmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir ve görüntüleme şansı elde edebilirsiniz. Eğer dönüştürme işlemi yapmak istiyorsanız bir alt başlığa göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Dosya Dönüştürme İşlemi Hakkında:

Yazımızın başında bu dosya türünün düz metin dosyası olduğunu dile getirmiştik. Dosya çevirme programlarını kullanarak sizler de dilediğiniz uzantıya dönüştürebilir ve yine bu uzantı ile birlikte kullanabilirsiniz. Bunun için bir program tavsiyesi vermek istemiyoruz çünkü piyasada çok fazla isim var ve hangisi sizler için uygun ise onu tercih edebilirsiniz.

Dönüştürme işlemi yapıldıktan sonra uygun uzantıyı destekleyen programlar ile birlikte açabilir ve dosya içerisindeki tüm bilgilere daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Düz metin dosyası olabilir ancak metin belgesi üzerinde açıldığında dosyaya ait tüm verileri paylaşmıyor ve bazı kısıtlı bilgiler elde ediyorsunuz. Format değişikliği yaparak bu sorunu çözebilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

M3U8 Dosyasını Neden açamıyorum?

Bu uzantıyı destekleyen bir programa sahip olmadığınız için açamıyor olabilir misiniz? Yukarıda bahsettiğimiz gibi uzantıyı değiştirebilir ve dönüştürme işlemi neticesinde sizler de kaynağa daha hızlı bir şekilde erişim sağlama şansı elde edebilirsiniz. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bir ses çalma listesi uzantısıdır ve açılması da gerçekten zor bir dosya türü olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Dönüştürme işlemi tavsiye ettiğimiz yöntemlerden biri çünkü düz metin dosyası ile birlikte her bilgiye erişim sağlamanıza izin verilmiyor.

Yazımızın sonunda metin dosyası görüntüsünü de paylaşacağız ve muhtemelen bu görüntüyü incelediğinizde sizlerde hiçbir şey anlamayacaksınız. Dönüştürme işlemi ile birlikte bu bilgiler netlik kazanıyor ve dosya kaynağını tespit etmek de daha kolay bir hal alacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu