Sosyal Medya

Twitter’dan Resim, Fotoğraf Kaldırma

Sosyal medyanın en aktif ve en asi kanallarından biri olan Twitter, zaman zaman kişisel verilerin korunmasında sorun yaşatabiliyor. Aslında doğrudan Twitter ile alakalı bir durum değil, kullanıcı kaynaklı bir sorun olduğunu belirtmekte fayda var. Twitter’dan resim-fotoğraf kaldırma işleminden bahsedeceğiz ve profillerinizi ne şekilde koruma altına alabileceğinizi aktaracağız.

Malumunuz herkese açık bir mecra ve insanlar art niyetli olarak da bu mecrayı kullanabiliyor. Size ait bir fotoğraf ya da emek gerektiren bir içeriği alarak kendi imzası ile paylaşabiliyor. İşte bu tr ihlal durumlarında sizler de doğrudan Twitter yetkili isimleri ile iletişime geçerek hak talebinde bulunabiliyorsunuz.

İçeriğin size ait olduğu kanıtlandığı takdirde profile yaptırım uygulanıyor ve hak sahibi oluyorsunuz. Peki ama nasıl olacak ya da bu süreçte neler yapmanız gerekiyor? Gelin hep birlikte bu soruya da detaylı bir şekilde yanıt verelim ve merakınızı da gidermiş olalım.

Twitter’dan Resim, Fotoğraf Kaldırma Nasıl Yapılır?

1. https://help.twitter.com/forms/private_information linkini kullanarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu form üzerinden şikayetlerinizi dile getirebiliyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi hak talep edebiliyorsunuz.

2. Kaldıracağınız fotoğraflar ya da ilgili içerik size ait ise “Ben” kutucuğunu tiklemeniz yani işaretlemeniz gerekiyor.

twitterdan-resim-fotograf-kaldirma

3. Diğer seçeneklere baktığımızda ise tanıdığım biri ve temsilcisi olduğum biri şeklinde iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Yani şikayetlerinizi bu ana başlıklar üzerinden yapabiliyorsunuz. Aksi takdirde hak talep etme durumu doğmayacaktır.

4. İkinci aşamada ise şikayetlerinizi dile getiriyorsunuz. Hak ihlali yapılan paylaşım şeklinde devam edebilirsiniz ve zaten Twitter yetkilileri de incelemelerini bu doğrultuda yapacaktır.

5. Peki bu paylaşımı nerede gördünüz? Üçüncü aşamada bunun cevabını vermek durumundasınız. Tweet ya da profil gibi iki farklı seçenek var ve sizler de uygun olan seçeneği işaretleyip devam ediyorsunuz.

6. Paylaşımı hangi kullanıcının hesabında gördüyseniz adres vermeniz gerekiyor @adres şeklinde yönlendirme yapabilirsiniz ve inceleme de bu adrese yönelik yapılacaktır.

7. Link olarak ekleme de yapabilirsiniz ve bu sayede teyit işlemini de sorunsuz bir şekilde yerine getireceksiniz. Eğer dilerseniz birden fazla link eklemesi de yapabilirsiniz.

8. Bir sonraki aşamada ise sorunu detaylı bir şekilde dile getirmeniz gerekiyor. bu fotoğrafı ya da ilgili içeriği neden şikayet ettiğinizi ya da neden kaldırılmasını talep ettiğinizi düzgün bir dille anlatabilir ve gönderim sağlayabilirsiniz.

9. Bir sonraki aşamada kişisel bilgileri girmeniz talep ediliyor. Aslında bir nevi, bu şikayeti yapan kişinin gerçek bir kullanıcı olduğunu ve yumurta hesap olmadığını bilmek ve görmek istiyorlar.

10. Son olarak robot değilim kutucuğunu işaretleyip onay veriyorsunuz. Şikayetiniz an itibarı ile Twitter ofislerinde değerlendiriliyor olacaktır. Peki ama bu değerlendirme ne kadar sürecek ve geri dönüş alacak mısınız? Gelin bu soruya da yanıt verelim.

Değerlendirme Süreci

Birkaç gün süre ile değerlendirme yapılıyor ve aynı hafta içerisinde çok yüksek ihtimalle geri dönüş alacaksınız. Kanıtlarınız kabul edildiği takdirde az önce de ifade ettiğimiz gibi Twitter’dan Resim ve Fotoğraf kaldırılacak ve silinecektir.

Aksi bir durum olduğunda ise olumsuz geri dönüş yapılıyor ve içeriğin hak ihlal etmediği tarafınıza iletiliyor. Konudan eminseniz yeni bir şikayet formu daha doldurabilir ve kanıt sayısını arttırabilirsiniz. Endişe etmeyin Twitter her daim kullanıcılarının güvenliğini önemseyen bir mecra oldu ve doğru kanıtlar ile hareket ettiğiniz takdirde şikayetleriniz mutlaka değerlendirilecek ve kısa süre içerisinde lehinize sonuçlandırılacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu