Mobil

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Gizli Numarayı Açma

İletişim teknolojisinde büyük gelişmeler yaşandı ve tüm operatör şirketleri kullanıcılara güvenli sistemler sunmaya başlamıştır. Telefonla rahatsız edilmelere karşı Vodafone Turkcell Avea gizli numarayı açma özelliği eklenmiştir. Gizli numaralardan yapılan rahatsız edici aramalar engellenmiş oldu.

Gizli Numara Aramaları

Cep telefonları kullanılmaya başlandığında tüm cep telefonu şirketleri hizmetlerinde tüm arama özelliklerini açık olarak sunmakta ve kullanıcı tercihine bırakmaktaydı. Bu özellik çok kişisin gizli numaralar ile aranarak çoğu kez rahatsız edilmesi, taciz edilmesi, tehdit ve hakaretlerin yapılması gibi suiistimallerin yaşanması görülmekteydi.

Ayrıca kullanıcılar kullandıkları cep telefonları üzerinden çeşitli kodlar ile numaralarını gizleyerek arayabilmektedir. Gizli numaradan arama yapıldığında aranan kişi kimin aradığını görememekte ve telefonu açtığında kiminle konuştuğunu bilmeden çeşitli durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu tür aramalarda telefon ekranında özel numara yazısı yazmaktadır.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone hatlarını kullanan tüm kullanıcılar kendi numaralarını gizleyerek başkalarını arayabilirler. Kendi numaranızı gizleyebilmek için #31# kodunu yazdıktan sonra devamına arayacağınız numarayı yazarak arama yaptığınızda karşı kişinin hattı gizli numara aramalarına açık ise sizin aramanızı gizli arama olarak görecektir.

Gizli Aramalara Kapatma

Ülkemizde hangi operatör firmasına ait hatları kullanırsanız kullanın tümü kullanıcılarına istedikleri zaman hatlarını gizli aramalara kapatabilir ve yapılacak olan gizli numara aramaları engellenmiş olabilir. Kullandığınız telefonların özelliklerine göre ayarlar bölümünden numara göster veya numara gizle seçenekleri ile bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. Bu özelliklerin kullanılmasına başlandıktan sonra gizli numara aramaları bitme noktasına geldi ve telefon ile rahatsız edilmeler sona ermiş bulunmaktadır. Numara gizleme sistemlerini açık olduğu dönemlerde birçok telefon ile rahatsız edilme davası açılmış bulunmaktadır.

blank

Turkcell Gizli Numara Açma

Turkcell ülkemizde mobil hizmet vermeye çalışan ilk özel şirkettir ve en fazla abonesi olan operatördür. Turkcell aboneleri ilk yıllarda kullanıcının talebine göre numarasını gizleme özelliğini aktif edebilmekte ve tüm aramaları karşı tarafa gizli numara olarak gösteriliyordu. Son yıllardaki düzenlemeler ile her abonenin numarası açık olarak kullanıcıya teslim edilmeye başlanmıştır. Ayrıca kullanıcılar hatları üzerinde yapacakları ayarlar ile gizli numara kullanılarak yapılan aramaları engellemekte ve erişimi yapılmamaktadır.

  • Turkcell hattınızda gizli numaraları *253# kodu ile engelleyebilirsiniz.
  • Gizli numaralardan aranmak istiyorsanız, #253# kodu ile tekrar aktif edebilirsiniz.

Türk Telekom Avea Gizli Numara Açma

Türk Telekom kullanıcıları farklı bir GSM numarasını aramak istediklerinde kendi numaranızı gizlemek için numara gizleme servisi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak karşı kişi hattının gizli aranma özelliklerini kapatmış olabilir. Ülkemizde çoğunlukla GSM kullanıcıları hatlarının bu özelliklerin kapalı tutmakta ve gizli aranmalara izin vermemektedir. Türk Telekom hattınızdan arama yaparken numaranızı gizleyebilmeniz için #31# kodunu yazdıktan sonra arayacağınız numarayı yazmanız yeterli olacaktır. Türk Telekom online sistemleri ve sesli yanıt sistemleri ile numara gizleme önleme servisini aktif edebilirsiniz.

  • Türk Telekom hattınızda gizli numaraları *253# kodu ile engelleyebilirsiniz.
  • Gizli numaralardan aranmak istiyorsanız, *253# kodu ile aktif edebilirsiniz.

Vodafone Gizli Numara Açma

Vodafone hattınıza gelen tüm gizli çağrıları bile kabul edebilmeniz için mesaj yoluyla gizli özelliğini kapatabilir veya açabilirsiniz. Vodafone numaranız ile 7046 numarasına “GIZLI KAPAT” yazarak mesaj gönderdiğinizde ya da 7046 numarasını aradığınızda numara gizleme servisini kapalı duruma getirebilirsiniz. Bu engelleme ülkemizdeki diğer operatörlerden yapılan gizli aramaları engelleyecektir.

Yurtdışı aramaları, PBX ve analog santrallerden yapılan numarasız aramaları engellemeyecektir. Aynı şekilde kapalı olan sistemleri yapılan işlemleri tekrarlayarak gizli numara servisini açabilirsiniz. Vodafone hattınıza yapılacak gizli çağrıları önlemek için, Vodafone online self servis, sesli yanıt sistemi, SMS göndererek işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yapılan bu işlemler ücretsiz olarak yerine getirilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu