MobilSosyal Medya

Mobil ödeme nedir, Nasıl kullanılır, Nasıl kapatılır?

Çevremizde Mobil ödeme yöntemi ile mağdur olan birçok kişiye şahit olmuşsunuzdur. Mobil ödeme yöntemi üzerinden çok fazla dolandırılıcılık olayları gerçekleşmekte ve bu konu hakkında şikayet sayısı oldukça fazla. Ayrıca mağdur olanlar istem dışı çekilen paralarını geri alamamaktadır.

Mobil Ödeme Nedir?

Kullanmakta olduğunuz operatörün anlaşmalı olduğu yerlerde sadece bir SMS ile alışveriş yapabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde cep telefonunuzdan alışveriş yapabilmenize olanak sağlayan sistemidir.

Nasıl Çalışır?

Mobil Ödeme yöntemi ile alışveriş yapmak için, üye işyerinin web sitesinin ilgili alana cep telefonu numaranızı girmeniz istenecektir. Sonra cep telefonunuza bir onay SMS’i gönderilmektedir. Bu SMS’e onay vermenizin ardından ödemeniz gerçekleştirilecektir. Mobil Ödeme ile yapılan alışverişlerde ürünün fiyatı faturasız hatlarda TL bakiyesi, faturalı hatlarda ise fatura aracılığıyla tahsil edilir.

mobil odeme kapatma

Türk Telekom (Avea) Mobil Ödeme

Hattınız mobil ödeme kullanımına açık değilse, bir defaya mahsus olmak üzere “MOBİLODEME KAYIT” yazıp 5555’e kısa mesaj atarak açabilirsiniz. Türk Telekom Mobil Ödeme servisinde maksimum günlük limit 100 TL ve aylık limit 300 TL’dir. Onay SMS’i vergiler dahil 50 kuruştur.

Turkcell Mobil Ödeme

Oyun, Uygulama Marketi (Apple Store veya Google Play Store), Sosyal Ağ vb. Dijital İçerikler için tek işlem başına limit 100 TL ve aylık limit faturalı hatlarda 200-750 TL faturasız hatlarda ise 500 TL’dir. Fiziksel ürün ve hizmetler için toplam limit 70 TL’dir. Onay SMS’i 50 kuruştur.

Vodafone Mobil Ödeme

Hattınızı mobil ödeme kullanımına açmak için “MOBILODEME AC” yazarak  7878’e ücretsiz kısa mesaj atarak açabilirsiniz. Vodafone Mobil Ödeme ile tek işlem limiti ve günlük işlem limiti 100TL’dir. Aylık toplam işlem limiti 200 TL’dir. Onay SMS’i vergiler dahil 41 kuruştur.

mobil odeme nasil kapatilir

Mobil Ödeme Nasıl Kapatılır?

Avea (Türk Telekom) hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için “MOBİLODEME İPTAL” yazarak 5555’e kısa mesaj atarak talabinizi iletebilirsiniz.

Turkcell  hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için Müşteri Hizmetleri (532) arayabilirsiniz. “MOBILODEME IPTAL” yazarak 2222’ye kısa mesaj atabilirsiniz.

Vodafone  hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için “MOBILODEME KAPAT” yazarak 7878’e  ücretsiz kısa mesaj atarak talabinizi iletebilirsiniz.

Bu sistem ile çocuklar Oyun, Uygulama Marketi ve Sosyal Ağda farkında olmadan harcama yapabilir ve faturanız geldiğinde büyük şok yaşayabilirsiniz. Ayrıca birçok dolandırıcılık olayları yaşanmakta ve mağdur olan kişiler kayıplarını geri alamamaktadırlar. Mobil ödeme yöntemini sadece ihtiyaç halinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

  1. Mobil odeme yi msj atarak mart ayında kapattığım halde bu ayki telefon faturama tekrar 14 tl eklenmiş mart faturamda Mobil ödeme için40 tl ödedim vodofon hattım. İlk ödediğimde kapattıysanız bir daha ödemezsiniz dedikleri halde tekrar geldi.Lütfen durumumu düzeltilmesi için yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu