Mobil

Turkcell, Vodafone, Avea Gizli Numara Engelleme

Turkcell, Vodafone, Avea Gizli Numara Engelleme

Her insanın ihtiyacı haline gelen telefonlarla konuşmak için ihtiyacınız olan sim kartlar, hizmet veren şirketlere göre değişmektedir. Telekomünikasyon şirketleri olarak ülkemizde 3 tane faaliyet göstermektedir. Bunlar Turkcell, Avea ve Vodafone ‘dur. Ayrıca Avea, son yapılan düzenlemeyle birlikte, Türk Telekom bünyesi altına girmiştir. Her konumda mükemmel bir iletişim sağlayan, her zaman ulaşmayı kolaylaştıran ve gelişen teknolojiyle birlikte kurulan baz istasyonları sayesinde, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile iletişimin kolaylaştırdığı bu şirketlerden birisinin hattını kullanmak günümüz şartlarında mecburiyettir. Normal kullanım esnasında, telefon görüşmelerinde kısıtlama yoktur. İsteyen her türlü diğer bir numarayı aramaktadır. Fakat bazen rahatsız eden ve insanları çileden çıkartacak gizli numaralarında varlığını bilmekteyiz. Her operatörün, farklı bir şekilde gizli numaraları engelleme yöntemleri ve kodları bulunmaktadır. İsterseniz, sizi kimsenin gizli veya özel numara olarak adlandırılan yolla aramasını engelleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için ilk olarak telefonunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Çünkü telefon üzerinden yapacağınız işlemler neticesinde, sorunsuzca engelleme işlemine ulaşacağınız gibi, insanların sizi rahatsız etmesinin veya farklı numaralardan size ulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Her operatörün farklı yollarla kapatmaya müsaade ettiğini söyledik. Şimdi, teker teker hangi yollardan ulaşacağımıza bakalım.

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Turkcell kullanan insanların, gizli numaradan gelen çağrıları engellemesi için birkaç yol bulunmaktadır. Bunu, her hizmette olduğu gibi ilk olarak; 532 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat aramak istemediğiniz zamanlarda ise, daha basit bir şekilde gerçekleştirme şansına ulaşabilirsiniz. Telefonunuzun arama bölümünden *253# tuşlamanızın ardından arama tuşuna basarak, gizli numaralardan gelecek çağrıları engelleyebilirsiniz. Bu hizmet tamamen ücretsiz olduğu gibi, istediğiniz zamanlarda da iptal ettirebilirsiniz. İptal ettirmek için ise; #253# ‘i tuşlayarak arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Avea Gizli Numara Engelleme

Tüm operatörlerde olduğu gibi, Avea kullanıcıları içinde gizli numaralardan gelecek çağrıları engellemek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken, *100# tuşladıktan sonra karşınıza çıkacak olan menüden seçim yapmanız olacağı gibi, yine Turkcell’de olduğu gibi *253# tuşlayarak da, gizli numaralardan gelecek olan aramalara kapatabilirsiniz. Ayrıca Avea’nın web sitesinde yer alan Online işlemler bölümünden de aynı şekilde gizli numara engelleme işlemini yapabileceğiniz gibi, işlemi iptal etmek içinde tersi işlemleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Vodafone Gizli Numara Engelleme

Eğer kullandığınız hat Vodafone ise, gizli numara kapatma işlemini farklı bir şekilde yapmak durumundasınız. İlk olarak, müşteri hizmetleri her zaman en kolay alternatif olacağını söyledikten sonra, kendinizin yapacağı yöntemleri de belirtelim. Vodafone hattınız üzerinden SMS bölümüne GIZLI AC yazarak 7046’a göndermeniz halinde kapatmış olacaksınız. Aynı şekilde servisi iptal etmek için ise, GIZLI KAPAT yazıp 7046’a göndermeniz yeterli olacaktır. Her operatörde olduğu gibi, Vodafone’da da ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu