Mobil

Turkcell Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon kullanımı ile beraber kullanıcıların cihazlarında her hangi bir sorun meydana gelmesi durumunda rehber yedeklemesi olmaması halinde SIM kartlarına kayıtlı olan bütün numaraların silindiği bilinir. Bunun için Turkcell rehber yedekleme işlemleri arasında yapılacak olan bir kaç basit adımla yedekleme işlemi yapılabilir.

Turkcell Rehber Yedekleme Uygulaması

Android işletim sistemine ya da IOS işletim sistemine sahip olan cihazların her birinde uygulama mağazası bulunmaktadır. Google Play Store üzerinden ya da App Store üzerinden edinilebilecek olan Turkcell Yedekleme uygulaması lifebox ile Turkcell kullanıcılarının cihazlarındaki kişi listesini yedeklemeleri mümkündür. Cihaza her hangi bir zarar gelmesi durumunda yeni cihaz alımı yapıldığı takdirde lifebox ile yedeklenmiş olan rehber listesi cihaza yeniden kaydedilebilir. Turkcell kullanıcıları telefonlarında yer alan rehber listesi, fotoğraf, video ve dosyaları bu uygulama ile yedekleyerek güvenli kullanım sağlamaktadır.

blank

Turkcell Rehber Kaydetme

Turkcell hat kullanıcılarının kullanmakta oldukları cihaza yeni kişi kaydetme işlemi yaparken tercih edecekleri depolama alanı listesi üzerinden SIM karta yedekleme işlemi yapılabilmektedir. Rehber kaydetme esnasında kullanıcının ayarlar menüsü üzerinden yapacağı SIM kart kaydetme işlemi ile cihaza her hangi bir durum olduğunda ve yeni cihaza geçildiği zaman Turkcell hattına kaydedilmiş olan numaralara aynı şekilde erişim sağlayabilmek mümkün olur. Turkcell hattına sahip olan kullanıcılar için rehber yedekleme işlemi oldukça basit adımlar uygulanarak tamamlanabilmekte ve yeni cihaza geçiş yapıldığında aynı listeyi kullanabilmek mümkün hale gelmektedir.

Turkcell İçe ve Dışa Aktarma

Turkcell hat kullanıcılarının daha öncesinde cihaz hafızasına kaydettikleri kişileri içe ya da dışar aktarma özelliğini kullanarak SIM karta kaydedebilmeleri mümkün olmaktadır. Rehberde yer alan kişi listesinin ayarlar bölümünden dışarı aktarılması seçeneği üzerinden SIM kartın seçilmesi halinde bütün liste kart içerisinde aktarılır ve oraya kaydedilir. Böylece rehber yedeklemesi işlemi yapılmış olur. Bunun yanı sıra Turkcell hattına sahip olan kişiler için yedekleme mekanizması olarak çeşitli uygulamaları da kullanabilmek mümkün olmaktadır. Cihazların marketlerinde yer alan yedekleme uygulamalarından biri tercih edilerek rehber yedeklemesinin yanı sıra pek çok medya yedeklemesi de yapılabilir.

Yedekleme Uygulamaları

Android işletim sistemlerinde hazır kurulu gelen Dropbox, Google Drive vb. uygulamaların yanı sıra IOS işletim sisteminde de iCloud adı altında yüklü gelen depolama uygulamaları rehberin yedeklenmesi için kullanılabilir. iCloud içerisinde oluşturulacak olan hesap ile beraber işlem yapmak, Google Drive uygulamasında ise Gmail hesabı üzerinden erişim sağlayabilmek mümkün olur. Bu yedekleme uygulamaları ve depolama işlemleri ile daha sonrasında hesap bilgileri üzerinden rehber cep telefonuna indirilebilir. Cihazın her hangi bir olumsuz durumla karşılaşması halinde kullanıcıların bu yedekleme uygulamalarını tercih ederek sadece rehber değil, diğer medyalarına da erişim sağlayabilmeleri mümkün olmaktadır.

Hafıza Kartına Yedekleme

Hafıza kartı kullanılan akıllı cihazlarda yedekleme işlemlerinden bir tanesi de hafıza kartına yedekleme işlemi yapmaktır. Turkcell hat kullanıcılarının rehber ayarları üzerinden gerçekleştirebileceği bu işlem ile birlikte hafıza kartı cihazdan çıkarılsa bile başka bir cihada yüklü olan rehber yedeklemesi, medya yedeklemesi ve dosya yedeklemesi gibi sistemler üzerinden işlem görebilmektedir. Hafıza kartının takılabildiği akıllı cihazlarda rehber yedekleme işlemini bu yöntem üzerinden de yapabilecek olan kullanıcılar için pek çok alternatif seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerinden birinin ya da bir kaçının tercihi halinde rehber yedekleme işleminin yapılabilmesi mümkün olur. Turkcell hat sahiplerinin kendi uygulaması içerisinde de yedekleme işlemini yapabilmeleri sağlanır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu