Mobil

Turkcell’de İstenmeyen Numaraları Engelleme Nasıl Yapılır?

Turkcell numara engelleme ile aramasını istemediğiniz ve sizi rahatsız eden kişilerden kurtulacaksınız. Turkcell operatör kullanıcılarının merak ettikleri sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz. Numara engelleme başlığı altında nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Turkcell’de Numara Engelleme

blank

Turkcell Numara Engelleme 1. Yöntem:
  • Android kullanıcıları telefonda Arama > Arama Ayarları > Numaraları engelle seçeneğini kullanarak istediğiniz numaraları girerek engelleme işlemini sağlayabilirsiniz.
  • iPhone kullanıcıları için; Ayarlar > Telefon > Engellenen Kişiler > Yeni Ekle seçeneğini kullanarak istemediğiniz numaraları engellersiniz.
Turkcell Numara Engelleme 2. Yöntem:
  • Engelle yazıp 2222’ye göndermeniz yeterli olacaktır ve bu sayede sizler de ilgili servise abone olmuş oluyorsunuz. Hemen ardından karşınıza birçok farklı seçenek çıkıyor ve bu seçenekler de aşağıdaki gibidir.
  • Belirlediğiniz numaralardan çağrı almak istemiyorsanız eğer CAGRIIZIN yazın ve numarayı ekledikten sonra 2222’ye sms atın. Bu sayede belirlediğiniz numaraları saniyeler içerisinde engellemiş olacaksınız ve ilgili numara herhangi bir şekilde sizlere ulaşamayacaktır.
  • Sms almak istemiyorsanız eğer yapmanız gereken tek şey SMSENGELLE yazıp numarayı ekledikten sonra 2222’ye sms atmak olacaktır. Bu işlem sonucunda ilgili numaradan herhangi bir şekilde mesaj almayacaksınız ve bununla ilgili bir bildirim de yine tarafınıza ulaşmayacaktır.
  • Belirli numaralardan mesaj almak istemiyorsanız eğer yapmanız gereken tek şey SMSIZIN yazıp numarayı eklemek olacaktır.
  • Engelleme işlemi ile birlikte engellediğiniz numara sizi aradığında karşı taraf bir bildirim alacak ve sizlere ulaşamayacaktır. Bu durumda sizler herhangi bir bildirim almıyorsunuz, yani kesinlikle rahatsız edilme gibi bir durum söz konusu değildir.

Önemli uyarı: 2. yöntemi ücretli olarak kullanabilirsiniz.

blank

 

Turkcell Numara Engelleme Sık Sorulan Sorular

1. Neden Numara Engellenir?

İstenmeyen numaralardan kurtulmak ve yine bu numaralar tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız eğer sizler de bu hizmetten faydalanabilirsiniz. İlgili numaraların operatör destekli olarak kısıtlanması şeklinde bir tanımlamada bulunmak mümkündür. Bu hizmet birçok operatör tarafından ücretsiz olarak sunuluyor ancak Turkcell bu hizmetten para almayı tercih eden firmalardan biri.

Akıllı telefonların büyük bir kısmı da bu ayrıcalığı sunuyor ve ücret ödemenize de gerek kalmıyor. Numara engelleme hizmeti ile birlikte yalnızca çağrıları değil, aynı zamanda sms gönderimini de ortadan kaldırmış oluyorsunuz ve bu durumda ilgili şahıs sizlere herhangi bir şekilde ulaşamıyor ve yine sizi herhangi bir şekilde rahatsız edemiyor.

2. Turkcell Numara Engelleme Ücretli mi?

Yukarıda verilen yöntemlerden birincisini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Faturalı hat sahipleri ve Hazır Kart aboneleri için aylık 3.49 lira gibi bir ücretlendirme karşımıza çıkıyor Gayet uygun bir rakam ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi akıllı cihazlarınızı kullanarak bu işlemi zaten ücretsiz olarak yerine getirebiliyorsunuz. Bu hizmeti genellikle kurumsal firmalar tercih ediyor ve çok fazla talep gördüğünü de hatırlatmak isteriz.

Servis aboneliğinizi iptal etmediğiniz sürece bu hizmeti almaya devam edeceksiniz ve her ay belli bir ücret kesilecektir. Aylık kullanım süresinden de bahsetmek gerekiyor ve bu süre bitmeden iptal işlemini gerçekleştirirseniz eğer operatörünüz herhangi bir şekilde geri ödeme yapmıyor.

Turkcell numara engelleme, sunduğu bu hizmet ile birlikte sms ve arama engelini aktif hale getirmiş durumda. Sizler de rahatsız edilmek istemiyorsanız eğer bu hizmetten en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Eğer akıllı cihazlarınız bu hizmeti sunmuyorsa aylık 3 lira 49 kuruş gibi bir ücret ödeyerek operatörünüzden yardım almanız gerekecektir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi ay sonuna kadar kullanımı devam ettirmeniz gerekiyor, aksi takdirde iptal durumunda herhangi bir iade durumu söz konusu olmuyor.

Dilerseniz çağrı merkezi çalışanlarını arayarak da Turkcell numara engelleme talebinizi iletebilirsiniz ve kısa süre içerisinde sonuç elde edebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde iptal işlemi için de çağrı merkezi çalışanlarından yardım alabilir ve iptal işlemini kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu