Mobil

Turkcell İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet günümüz teknolojisinin vazgeçilmezlerindendir. Günümüzde İnterneti olmayan kişi, ev yada işyeri neredeyse kalmamıştır. İş hayatında internetin yeri neredeyse %80’dir. Turkcell’den alacağınız internetinizi taahhütlü veya taahhütsüz olarak kullanabilirsiniz. İnternet paketleri sizin kullanımınıza bağlı olarak limitleri değişmektedir. Dilediğiniz internet paketini kullanım alışkanlığınıza göre belirleyebilirsiniz. Kullandığınız Turkcell hattınızda internetinizin ve telefonunuzun desteklediği hız türünü kullanabilmeniz için;

3G hızında internet için; Telefonunuzun mesaj kısmına 3G yazıp 2222 ye göndermeniz gerekmektedir.
4.5G hızında internet için; 4.5g hızında interneti kullanabilmek için Öncelikle simkartınızın ve akıllı telefonunuzun 4.5g uyumlu olması gerekiyor. 4.5g uyumlu ise Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak gerekli ayarları yaptırabilirsiniz.

Olurda telefonunuzun internet ayarları bozulur ise ve nasıl yapacağınız hakkında bilginiz yok ise, size kısaca Turkcell internet ayarlarının nasıl yapılacağı hakkında farklı cihaz ve yazılımlar kullanma ihtimalinize karşı çeşit çeşit telefon ve farklı yazılımlarda nasıl yapacağınız ile ilgili  bilgi verelim;

turkcell-internet-ayarlarini-yapma

Turkcell İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Öncelikle Android İşletim Sistemi kullanan telefonlarla ilgili anlatımımıza yer verelim. Telefonunuzun “Ayarlar” yada “Bildirim Penceresi”nden Hücresel Veri’nin açık olup olmadığını kontrol etmeniz lazım. Telefonunuzun internet ayarlarında problem yok ise sağ üst köşede telefonlarda internet simgesi olarak nitelendirdiğimiz “H” “E”  “3G” yada “4.5” simgelerini görürsünüz. Şayet açık olmasına rağmen bağlantı sağlayamıyorsanız; Telefonunuzun internet ayarları tamamen kaybolmuşsa telefonunuzun mesaj bölümünden “AYAR” yazarak “2222” ye gönderin. Bu işleminizin sonrasında Turkcell İnternet Ayarlarınız otomatik olarak yüklenmiş olacaktır.
Eğer telefonunuzun işletim sistemi IOS (Iphone) ise; Telefonunuzdan sırası ile, Ayarlar > Hücresel Veri yi aktif edip internet simgelerinin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Buna rağmen internet ayarlarınız aktif olmamış ise, aynı bölümde yeralan yani Ayarlar > Hücresel Veri > Seçenekler kısmına girerek burada bulunan Hücresel Veri Ağı’na tıklayarak APN kısmı boş ise bulunan yere internet yazarak kaydediyoruz.
Son olarak telefonunuzun işletim sistemi Java & Symbian ise;
Öncelikle telefonunuzun mesaj bölümüne girerek “WAP boşluk TELEFON MARKASI” (Örnek : WAP SAMSUNG) yazarak “2222” ye göndermeniz gerekiyor. Bu işlem sonrasında herhangi bir problem oluşmasında Turkcell İnternet Ayarları işlemini manuel olarakta yapabilirsiniz.

Turkcell İnternet Ayarları Manuel işlem aşaması aşağıdaki gibidir.

APN Adı: Turkcell internet

MCC= 286

MNC= 01

APN= internet

User=

Server=

password=

mmsc=

type= default

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu