İnternet

Türk Telekom Wifi Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom kullanıcılarının merak ettiği sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz. Türk Telekom wifi adı değiştirme başlığı altında nasıl bir işlem yapabileceğinizi anlatacağız. Zyxel marka modem sahibi iseniz eğer bu süreç bir hayli kolay ve aşağıdaki adımları eksiksiz takip ettiğiniz takdirde sizler de süreci yönetebiliyorsunuz.

Aslında bu keyfi bir işlem ve kablosuz ağ adınız değiştirilmese bile herhangi bir sorun yaşamayacaksınız ya da güvenlik açığı ve benzeri gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dilerseniz neler yapabileceğinizi ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini birlikte inceleyelim ve soru işaretlerine de yine birlikte yanıt vermiş olalım.

  • Tarayıcınızı açıp 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adı ve şifre bölümüne sırasıyla admin-turktelekom yazın ve oturum açın.
  • Şifreyi değiştir penceresi ile karşı karşıya gelirseniz eğer bu adımı atla butonuna basabilirsiniz.
  • Ağ ayarı simgesi ile devam edelim ve hemen ardından kablosuz seçeneğini işaretleyelim.
  • Yeni açılan pencere ile birlikte sizler de wifi adınızı değiştirebilirsiniz. Kablosuz ağ adı yazan bölüme istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Eğlenceli ya da sizi yansıtan bir isim olabileceği gibi hiç değiştirmeden de devam edebilirsiniz.

Kablosuz Ağ Adını Dilediğim Zaman Değiştirebilir miyim?

Yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde elbette dilediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz. bu konuda tecrübe sahibi değilseniz ve endişe ediyorsanız eğer Türk Telekom personelini arayarak müşteri hizmetlerinden de yardım alabilirsiniz. Kablosuz ağ adını dilediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar değiştirebiliyorsunuz.

Bu konuda herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama durumu karşınıza çıkmıyor. Modeminizi ilk aldığınızda genellikle rakamların yoğun olduğu bir kullanıcı adı ile karşı karşıya geliyorsunuz. Kendi ağınızı bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız eğer daha kısa ve daha anlaşılır bir kablosuz ağ adı belirleyebilirsiniz.

Yine bu pencere aracılığı ile şifre değişiklik işlemini de sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Uygulaması gayet kolay ve az önce de bahsettiğimiz gibi yukarıdaki işlemlerin dışında herhangi bir ekstraya da ihtiyacınız kalmayacaktır.

Kablosu Ağ Adı ve güvenlik

Burada sizlerin ve internet bağlantınızın güvenliğini sağlayan en önemli unsur, belirleyeceğiniz şifre olacaktır. Yani kablosuz ağ adının değiştirilmesi herhangi bir güvenlik artısı sunmuyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bunun yapılmasının tek nedeni sadece kolay ulaşılabilir ve anlaşılabilir bir başlık belirlemek olacaktır.

Eğer güvenlik detayını bir adım öne taşımak istiyorsanız şifre değişikliği yapmanız çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Şifrenize büyük harf ve rakamın yanı sıra sembol de dahil edebilirsiniz. Hatta değişiklik yapmadığınız ilk şifrelerin bu konuda daha güçlü ve güvenilir olduğunu da belirtmek isteriz.

Modemlerinizin altında ağ şifresi yer alıyor olacaktır. İncelediğinizde ne kadar karmaşık ve ezberlemesinin zor olduğunu sizler de göreceksiniz. Fakat yine de değişiklik yapmak isterseniz yukarıdaki adımları hatasız bir şekilde takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer başarısız olursanız Türk Telekom personeli ile görüşme yapabilir ve uzaktan yardım desteği ile birlikte konu hakkında destek alabilirsiniz. Merak etmeyin çok da zor bir işlem değil ve bir süre sonra sizler de bu konuda deneyim sahibi olacaksınız. Ağ adı ve şifre değişikliği konusunu geride bıraktık ve sizlere yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz. Türk Telekom wifi adı değiştirme işlemlerinizi sizler de hemen şimdi yapabilir ve daha anlaşılır bir başlık ile ağ adınızı dilediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu