İnternet

Kablosuz Ağınızı Kullananları Görme ve Engelleme

Kablosuz ağınıza sizden izinsiz giren ve internet bağlantınızın yavaşlamasına neden olan kişileri tespit edebilir ve hatta engelleyebilirsiniz. Kablosuz ağınızı kullananları görme ve engelleme başlığı atında bu konuyu ele almaya çalışacağız. Güçlü bir şifre belirlemediğiniz takdirde ne yazık ki ağa erişim daha kolay bir hal alıyor ve faturasını ödediğiniz interneti birçok insan ile paylaşmış oluyorsunuz. Tabi az önce de bahsettiğimiz gibi hızınız yavaşlıyor ve zayıf bir bağlantı ile karşı karşıya geliyorsunuz.

Uzman Görüşü: Kablosuz Ağınızı Kullananları Görme

  • Tarayıcınızı açtıktan sonra 192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basalım.
  • Karşınıza çıkan form üzerinden kullanıcı adı ve şifre bilgisi ile birlikte girişlerinizi yapabilirsiniz.
  • Devamında bir görsel ile karşı karşıya geleceksiniz ve bu alandan istemci listesi butonuna tıklamanız gerekiyor.
  • Tam da bu ekranda, ağınıza giren ve izinsiz dahil olan kimseleri görüntüleyebilir ve engelleyebilirsiniz.
  • Sağ bölümde ağ-kablosuz yerel ağ adımlarını takip ederek üst kısımda yer alan mac filtreye tıklayarak reddet butonuna basınız. Daha önce kopyalayarak aldığımız mac adresini kırmızı ile işaretlenen kısma yapıştırıp uygula demeniz yeterli olacaktır.
  • Tüm bu işlemleri Fing adını verdiğimiz uygulama desteği ile kolayca yapabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz uygulama, engelleme işleminde olduğu kadar tespit etme işleminde de bir hayli başarılı görünüyor.

Peki ama kablosuz ağımızı nasıl koruma altına alabiliriz? Dilerseniz bir de bu konuya göz atalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmış olalım.

Güçlü Bir Şifre

WPA2 şifresini belirlerken kablosuz ağın güvenliğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kolay ve tahmine dilebilir bir şifre ne yazık ki size çok sayıda ortak kazandıracak ve internet bağlantınızın bir süre sonra yavaşladığını fark edeceksiniz. Güçlü bir şifre, koruma kalkanı gibi bir duvar örüyor ve hiçbir şekilde bağlantınız paylaşılmıyor.

Aslında yapmanız gereken en önemli şey budur ve şifre desteği ile birlikte sorunsuz bir süreç sizleri bekliyor.

Yönlendiricinin bilgilerini değiştirme

Giriş bilgilerini mutlaka değiştirin. Admin, en tahmin edilebilir ve zaten ilk etapta belirlenen kullanıcı adlarından biri. Değişiklik yaptığınız takdirde koruma kalkanını bir tık daha ileriye taşımış ve güçlendirmiş olacaksınız. Aynı şekilde root da yine bilinen isimlerden biri ve en çok tahmin edilen olduğu için ağınıza girecek olan kişiler bu tür bir deneme yapmayı tercih edecektir.

Özetle, tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı ve şifre belirlediğiniz takdirde ne olursa olsun insanların internetinize ortak olması pek de mümkün değildir.

İnternet İzleme Yazılımı

İnternet bağlantınızı kaç kişi kullanıyorsanız ya da sizden başka bu ağda olanlar varsa, anında tespit etmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz internet izleme yazılımına başvurabilirsiniz. Dijital dünya aracılığı ile detaylı bir araştırma yaparsanız eğer bu tür uygulamaların sayıca bir hayli fazla olduğunu göreceksiniz. Kullanımı gayet kolay ve işlevsel programlar olduklarını da hatırlatmak gerekiyor. İnternet izleme yazılımı ile birlikte her an her saniye kimin ağa bağlandığını ve hatta ne kadar süre geçirdiğini bile görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ağa girmeye çalışan ve şifre kırmak için hamleler yapan ip adreslerini de yine bu tür yazılımlar sayesinde tespit edebilirsiniz.

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı bu konuda uygulama desteği almayı tercih ediyor ve editörler olarak bizler de kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zaten dijital ortamda araştırma yaptığınızda popüler uygulamaların var olduğunu sizler de net bir şekilde görebileceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu