Blog

TTNET Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

TTNET şifre değiştirme nasıl yapılır? bilmiyorum diyorsanız tam yerindesiniz. Bu yazımızda Türk Telekom şifre değiştirme konusunu adım adım sizlere anlatacağız.

Wifi şifresi ile kullandığınız internet ağını koruma altına almış bulunuyorsunuz. Şifresiz kullanım ya da ilk bağlantı yapıldığında varsayılan şifre değiştirilmemesi durumunda ağınızı tüm kullanıcılara açık hale getirecektir ve biz kesinlikle önermiyoruz.

Wifi’yi Şifrelemeyi Unutmayın.

Ağınıza herkes kolayca bağlanabileceği için siz farkında olmadan internetinizin kontrolünü eline alabilir ve internet limitinizin hızlı bir şekilde sınıra ulaştığı için yavaşlamalarla karşılaşabilirsiniz. Şifresiz kullanıma açık bir ağ bağlantınız bulunuyorsa en kısa süre içinde firmamızla bağlantıya geçerek ya da kendiniz de evde kolayca değiştirebilirsiniz.

TTNET Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

1. Ağ Adresini Öğrenme

Öncelikle sahip olduğunuz modem markasına ait IP adresini bilmeniz gerekmektedir. Ağ adresinizi öğrenmek için bilgisayarınızın başlat> çalıştır bölümüne cmd yazıp giriş için yönlendiriliyorsunuz. Bu adımdan sonra gelen pencereye ipconfig yazarak enter tuşuna tıklamanız yeterli olacak. Ekranda yazacak olan varsayılan ağ geçidi asıl öğrenmemiz gerek bilgidir. Bu sürekli kullanımda olan değer 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 adresiyle işleme başlayabiliriz. Bu ağ adresi kullandığınız modeme göre değişiklik göstermektedir. Karşınıza çıkan bu ağ numarasını not almanızı öneriyoruz.

blank

2. TTNET Modem Ara Yüzüne Giriş

Not alınan IP adresini tarayıcınızın adres çubuğu kısmına yazıp giriş sağlıyorsunuz ve ekranda karşınıza gelen sayfada kullanıcı adı ve şifre soracaktır. İstenilen bilgileri, kullanıcı adı kısmına ”admin” şifre kısmına ise ttnet ya da turktelekom yazarak modem arayüzüne giriş için yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve şifre kısmına nadiren modem markalarından kaynaklı olarak sadece admin yazarak da ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ile giriş yapılamaması durumunda modeminizin arkasına bakarak şifre bilgisini görebilirsiniz.

blank

3. TTNET Wifi Şifresi Değiştirme

Bir önceki adımda yapılan modem arayüzüne ulaşma işleminden sonra karşımıza gelen sayfada ”kablosuz” menüsüne, daha sonra ”kablosuz ağ ayarları” üzerine tıklıyoruz. Açılan bölümde kablosuz ağ adı(SSID) kısmından wifi adınızı değiştirebilirsiniz. Güvenlik sekmesine tıklayarak WPA/WPA2‘yi seçiniz. Parola alanına en az sekiz karakterden oluşan bir şifre belirleyerek ”kaydet” butonuna tıklayınız. Böylece wifi ağınızın değiştirmek istediğiniz adını yada şifresini kolayca değiştirmiş bulunmaktasınız. Son adım olarak da wifi ağınıza bağlı olan tüm cihazlardan çıkış yaparak, yeni şifreniz ile tekrar bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu