Yazılım

TrueCrypt Aklandı

Popüler disk şifreleme yazılımı olan TrueCrypt, Windows XP kullanıcıları tarafından fazlası ile tercih edilen bir uygulama iken, Microsoft’un bu yazılıma desteği çekilmesi itibari ile son bulması durumu söz konusu olmuştu. TrueCrypt ise bu desteğin çekilmesi ile beraber de büyük bir darbe aldı ve ofisini kapatma kararına kadar gitti!

Bu süre zarfı itibari ile de TrueCrypt’in kodlarında güvenlik incelemesi yapıldı ve rapora göre de açık olmadığı kesinleşti. Fakat yine de hackerler tarafından açıkları bulmak hiç de zor değil! çünkü geliştirilme bazında fazlası ile büyük adımlar atmayan TrueCrypt’in, bu hususta da tekrar Microsoft’un ağ yapısına geçebilmek adına gelişime kendilerini açtığını söyledi. Şifreleme uzmanı Matthew Green’in bloğunda da sıklıkla açıkladığı durum, bu hackleme yöntemleri nin sıradan bir kullanıcı verilerini kırmak için kullanılmayacak kadar kompleks olduğunu söyledi. Yeni dönemdeki gelişim ile beraber de tekrar Microsoft’un altyapısına geçmesi planlanıyor!

 

TrueCrypt Aklandı

 

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu