Blog

Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Kesme işaretini iki kez kullanarak da tırnak işaretine erişim sağlayabiliyorsunuz ancak alternatifleri de öğrenmekte fayda var diye düşündük ve bu yazımızda tırnak işareti nasıl yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz.

Çift tırnak, cümle içerisindeki önemli noktaları belirtmek adına kullanılıyor ve bunun yanı sıra alıntı bildirimlerinde de bu işarete ihtiyaç duyuyoruz. Klavyelerimiz aracılığı ile çok kolay bir şekilde bu işarete erişim sağlayabiliriz. Peki ama nasıl? Gelin şimdi hep birlikte nasıl sorusuna yanıt vermeye çalışalım ve sizleri de bilgi sahibi yapalım.

Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyenizin dili Türkçe ise bu işareti çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer dil farklılığı söz konusu ise öncelikli olarak klavyelerinizin dilini değiştirmeniz gerekecektir.

Tırnak işareti iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Sağa eğimli ya da sola eğimli şekilde kullanabilirsiniz ve bu da yazılarınızda daha estetik bir görüntü yaratacaktır. Vurgular bu sayede daha güçlü bir görüntüye sahip oluyor diyebiliriz.

blank

Sağa eğimli tırnak işareti oluşturmak isterseniz eğer Alt+0148 kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor. Alt tuşuna bastıktan sonra hemen 0148’i tuşlamanız ve süreci tamamlamanız gerekiyor. Kısa bir bekleme süresi sonrası tırnak işareti ile karşı karşıya geleceksiniz.

Mac kullanıcılar için durum her zaman farklı oluyor ve bu sembole ulaşmak için de aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecektir.

Q klavye üzerinden Control + i kombinasyonunu takip etmeniz gerekiyor ve bu işlemi başarılı bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde tırnak sembolü ile karşı karşıya geleceksiniz.

Control + , kombinasyonunu kullandığınızda ise çift tırnak işaretine ulaşabilirsiniz ya da az önce bahsi geçen kombinasyonu iki kez üst üste uygulamak da mümkündür.

Tırnak İşareti Kopyala:

Çok zahmetli ve ben bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız eğer kopyala yapıştır seçeneğini kullanabilirsiniz. Bilgisayarlarınızı ve klavyelerinizi daha iyi tanıyabilmeniz adına birçok farklı alternatifi de sizinle buluşturmaya devam ediyoruz. Aşağıdaki metinde kopyala yapıştır için sembollere yer verdik ve dilediğiniz an kopyalayarak ilgili alanlara yapıştırabilirsiniz.

Tek tırnak: ‘
Çift Tırnak: ‘’

Sembolleri not defterinize almanız da hızlı erişim için fayda sağlayacak ve sizlere zaman kazandıracaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu