Blog

Zoom Kurulumu ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Eve kapandığımız günlerde toplantılarınızı, ders anlatımlarınızı ve sohbetlerinizi Zoom isimli ücretsiz uygulama aracılığı ile sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor ve bu uygulama ile birlikte sizler de geniş kitlelere saniyeler içerisinde erişim sağlama şansına sahipsiniz.  Whatsapp ile yarış halindeler ancak Zoom şu an için bir tık daha önde diyebiliriz. Zoom kurulumu ve kullanımı hakkında birtakım detaylara yer vereceğiz. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışalım.

Zoom Download İşlemi

Android:

Android işletim sistemine sahip bir cep telefonuna sahip iseniz eğer sizler de Goosle Play Store mağazasını kullanarak download sürecini sorunsuz bir şekilde başlatabilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra kuruluma geçiyorsunuz ve ileri butonuna basarak devam etmek dışında farklı bir şey yapmıyorsunuz. Kurulum için ekstra yüklemeler ya da benzeri bir durum karşınıza çıkmayacaktır.

Ios:

Iphone kullanıcıları için de bir link bırakalım. Apple Store mağazasını kullanarak sizler de cep telefonlarınıza indirebilir ve kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Android ile benzer bir süreç karşınıza çıkıyor ve yükleme işleminden hemen sonra ileri butonuna basarak devam ediyorsunuz.

zoom-kurulumu-ve-kullanimi-nasil-yapilir

Zoom Kayıt İşlemleri

Bir hesap oluşturmadan işlem yapamıyorsunuz. Toplantıya ve sohbete başlamak için sizler de https://zoom.us/signup bağlantısını kullanarak kayıt süreci için adımlarınızı atabilirsiniz. Burada sizlerden birtakım bilgiler talep ediliyor ve bu bilgileri eksiksiz girip onay verdiğiniz takdirde Zoom ailesine katılım sağlayacak ve daha da önemlisi uygulamadan ücretsiz olarak hizmet almaya başlayacaksınız.

Karşınıza ilk olarak doğum tarihi bilgisi çıkıyor. Özel bir bilgi talep edilmiyor ve güvenilir bir uygulama olduğunu da hatırlatmak isteriz. Doğum tarihi bilgilerini girdikten hemen sonra ad soyad ve şifre bilgileri ile birlikte devam edeceksiniz. Saniyeler sürecek bu işlem neticesinde sizler de Zoom ailesindeki yerinizi alabilirsiniz. Emin olun fazlasıyla işlevsel bir uygulama ve zaten kullanıcı yorumlarına baktığınızda bunu sizler de çok daha net bir şekilde görüyor olacaksınız.

Zoom Nasıl Kullanılır?

Zoom programını açtığınızda eğer ilk kez kullanıyorsanız sizden birtakım bilgiler talep edilecektir. Giriş yap butonuna basın ve hemen ardından E-mail adresi ve şifre bilgisini girip hesaplarınıza doğrudan ulaşabilirsiniz.

Zoom’un sunduğu ayrıcalıklar tek bir pencerede karşınıza çıkıyor ve hangisini kullanmak isterseniz o butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Eğer bir konferansa katılmak isterseniz o konferansın id bilgilerini ya da linkini doğrudan girerek de konferansa ulaşabiliyorsunuz. Tabi konferans yapan kişinin de bu bilgileri sizinle paylaşıyor olması gerekiyor.

Zoom üzerinden konferans başlatabiliyor ya da konferanslara dahil olabiliyorsunuz. Zaten ana ekranda da bu butonlar mevcuttur. Dilerseniz ileri tarihli konferans da başlatabilirsiniz ve bu da rakiplerine kıyasla Zoom’u daha çekici hale getiren ayrıcalıklardan bir tanesidir. Konferans ıd’nizi de yine uygulama üzerinden paylaşabiliyorsunuz ve bu sayede katılım sağlayan kişiler, yeni insanları davet edebiliyor ve hitap ettiğiniz kişi sayısı da böylelikle artmış olacaktır.

Zoom, tamamen ücretsiz bir uygulama ve yalnızca cep telefonu kullanıcıları için değil, aynı zamanda bilgisayar ve tablet kullanıcıları için de muazzam bir ayrıcalık sunuyor. Resmi site üzerinden Windows için kurulum yapabilir ve dilerseniz bilgisayarlarınız aracılığı ile konferanslara katılabilir ya da konferans düzenleyebilirsiniz. An itibarıyla birçok kurumsal şirket, Zoom uygulaması ile birlikte büyük toplantılar gerçekleştiriyor ve uygulamanın bir hayli popüler olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu