blank

Telefonunuz bir dakikada %100 şarj olsun!

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bilim adamları yaklaşık bir dakikada tamamen şarj olabilen akıllı telefon pili üretmeyi başardılar.

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacı bilim adamları imal ettikleri alüminyum pilin, cep telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın bir şekilde kullanılan lityum pillerin yerini almasını umuyorlar.

Dünyada geliştirilen ilk alüminyum pil örneğinin hızla şarj olmasının yanı sıra, bazen yanan lityum iyon pillere kıyasla daha güvenli olduğu kaydettiler.

Ayrıca Alüminyum pillerin diğer pillere kıyasla, çevreyle daha az zarar verdiği de belirtildi.

telefon şarj 2 Telefonunuz bir dakikada %100 şarj olsun!

ABD Stanford Üniversitesi kimya profesörü Hongjie Dai, pil teknolojisin de daha önce alüminyum kullanılarak üretilen pil denemelerine oranla çok önemli bir aşama kaydedildiğini söyledi.

“Geliştirilen yeni şarj edilebilen pil yanmıyor. Pili delseniz bile yanmıyor” diyen Hongjie Dai, üretilen yeni pilin 2 volt kadar elektrik ürettiğini belirtmiştir. Daha önce hiç kimsenin alüminyumla bu düzeye ulaşmadığını açıkladı.

Nature dergisinde araştırmanın başka yazarı Ming Gong, “Alüminyum pilin başka bir özelliği esnek olması. Katlayabiliyor ve Bükülebilir olması, esnek elektronik cihazlarda kullanılma olasılığına imkan sağlayacaktır. Ayrıca alüminyum lityumdan daha ucuz bir madde” olduğunu açıklamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz