Mobil

Telefonun Pilini Sömüren Uygulamalar Neler?

Cep telefonlarınızı yavaşlatan ve verimliliği azaltan çok fazla uygulama var. Telefon pilini sömüren uygulamalar neler? Sorusuna geniş bir çerçevede yanıt vermeye çalışacağız ve bu uygulamalar ile ilgili neler yapabileceğinize de yine hep birlikte göz atacağız. Bu uygulamaları silebilir ya da arka plandan kaldırarak sizler de pil gücünü koruyabilirsiniz. Bunu sizler için yapan uygulamalar da mevcut ancak gerek duymayacaksınız.

Yalnızca pil ömründen değil, telefonun hızından da çalan bu uygulamaların boyutu bir hayli fazla ve bu da telefonlarınızı olumsuz etkiliyor. Şimdi dilerseniz bu uygulamaların hangileri olduğuna hep birlikte göz atalım ve neler yapabileceğinizi de incelemiş olalım.

Telefonun Pilini Sömüren Uygulamalar:

Snapchat

Avast listesini incelediğimizde bu uygulamanın dördüncü sırada yer aldığını görebiliyoruz. Telefonu yoran uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkan Snapchat, pilden yediği gibi aynı zamanda telefonunuzun hızını da azaltıyor ve bu konuda kullanıcılarını üzmeye devam ediyor. Anlık fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olarak hizmet veren ve kısa süre içerisinde milyonlarca insana ulaşmayı başaran bu uygulama, pil ömrü ile ilgili büyük sıkıntılar yaşatabiliyor ve en büyük eksiklerinden bir tanesi de ne yazık ki budur.

Uygulama ayarlarından seyahat modunu tercih edebilir ve işaretleyebilirsiniz. Bu sayede telefonlarınızın verimliliğini arttıracak ve uygulamanın etkisini de azaltmış olacaksınız. Snapchat kullanıcılarının büyük bir kısmı bu şekilde hareket ediyor ve en etkili yöntemlerden bir tanesi olduğunu da belirtmek isteriz.

Tinder

Chat ve tanışma kanallarından bir tanesi olan Tinder de Avast listesinde en üst sıralardaki yerini almış durumda. Cihazınızı fazlasıyla yavaşlatan ve aynı zamanda bataryalarınızı bitiren bu uygulama, arka planda çalıştığı takdirde şarjınız çok daha kısa süre içerisinde bitecektir. Uygulamayı kullandığınız anlarda ne yazık ki yapacağınız bir şey ya da alacağınız bir önlem söz konusu değildir ancak en azından uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda kapatabilir ve arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

blank

Facebook Messenger

Facebook uygulamasını indirdiğiniz takdirde eğer sohbet etmek ve arkadaşlarınız ile iletişime geçmek istiyorsanız Messenger uygulamasını da indirmek zorundasınız. İlginç bir dayatma ancak ne yazık ki bunu yerine getirmek durumundayız ve sohbet etmek adına bu uygulamaya her daim ihtiyacımız olacaktır. Pili en çok yiyen ve azaltan uygulamalardan bir tanesi ve ne yazık ki kaçış yolumuz bulunmuyor.

Yapılması gereken şey ise uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda arka plandan kaldırmak olacaktır. Bunun dışlında uygulamayı silme gibi bir lükse sahip değilsiniz çünkü sohbet etmek için bir zorunluluk durumu mevcut ve bu da Facebook’un pazarlama stratejilerinden bir tanesidir.

Haber Uygulamaları

İnternet bağlantısı ile birlikte anlık akışı da beraberinde getiren haber uygulamaları da pil ömrünü olabildiğince azaltıyor. Telefonlarınızda bu tür bir uygulama varsa eğer arka planda çalışmadığını sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Hatta bazı virüs programlarından yardım alarak zaman zaman arka planı da sıfırlayabilirsiniz. Aksi takdirde şarjınız çok daha kısa süre içerisinde bitecektir.

Yüksek Grafikli/Boyutlu Oyunlar

Cep telefonlarınıza indireceğiniz yüksek boyutlu oyunlar da çalışmaya başladıkları anda şarjınızı kısa süre içerisinde bitiriyor. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki bulunmuyor ve gerçek bir oyun tutkunu iseniz powerbank desteği alabilirsiniz. Oyuncular için özel olarak üretilen telefonlar var ve şarj süreleri çok daha uzun ancak sıradan bir cep telefonuna sahip iseniz bu oyunları silmek ya da powerbank kullanmak dışında karşınıza farklı bir alternatif çıkmayacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu