Mobil

Telefonum Şarj Olmuyor Diye Üzülmeyin!

Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunların başında telefon şarj olmuyor yada telefonum şarj almıyor gelmektedir. Telefonum şarj olmuyor sorunun çözüm yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Telefonun şarj olmamama nedenlerini her yönü ile detaylı olarak inceleyeceğiz ve şarj problemleri hakkında bilgi vereceğiz. Kullanıcıların yaşadığı sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Telefonum şarj olmuyor?
 • Telefon şarj oluyor ama dolmuyor?
 • Telefon şarj almıyor?
 • Telefon yavaş şarj oluyor?
 • Batarya şarj olmuyor?

Bu yazıda teknik destek ekibimiz telefon şarj sorununun nasıl giderileceğine yer vermiştir. Burada verilen adımları takip ederek şarj sorununu tespit etmeyi başarabilirsiniz. Şimdi sırayla telefon neden şarj olmuyor sırayla inceleyelim:

Telefonum Şarj Olmuyor?

Akıllı telefonunuzun şarj almadığını fark ettiğiniz anda ilk yapmanız gereken, telefon şarjda iken 2-3 dakika beklemelisiniz. Pil tamamen bitmiş olabilir.

Telefonunuz hiç şarj olmuyorsa cihazınızın bataryasının ömrü bitmiş olabilir. Cihazınızın pili sağlamsa şarj olmamasının nedenlerine bakalım.

blank

Başka Bir Şarj Cihazı ve Prize Takmayı Deneyin

Öncelikle telefonun şarj cihazının doğru çalışıp çalışmadığından emin olun. Sorunun prizden mi kaynaklı ya da şarj cihazından mı kaynaklı olduğuna bakılmalı. Sorunun şarj aletinden kaynaklı olup olmadığından emin olmak için farklı bir şarj aletiyle deneyin.

 • Akıllı telefonunuzun şarj olmaması prizdeki sorundan kaynaklı olabilir. Akıllı cihazınızı farklı bir prize takıp tekrar denemelisiniz.
 • Telefonunuz şarj olmuyorsa USB kablosunu adaptörden çıkartıp kabloyu bilgisayarınıza takarak şarj etmeyi deneyin.
 • Telefonun şarj cihazındaki adaptöründe ya da kablosunda hasar olup olmadığından emin olun.
 • Akıllı telefonunuzun şarj olmamasının nedeni şarj soketinden kaynaklı kırılma, çatlama gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Yada şarj soketinde tozlanma pislenme varsa bunları temizlemek olacaktır.
 • Cihazınızın şarj süresi uzun sürüyorsa orijinal olmayan şarj cihazından kaynaklı olabilir. Orijinal olmayan şarj aletinden uzak durunuz. Aksi takdirde cihazınıza ve telefonunuzun bataryasına zarar verebilirsiniz. Cihazınızı her zaman orijinal şarj cihazı ile şarj edin.

Telefonunu Kapatarak Şarj Edin

Telefonu oyun oynarken yada ağır bir uygulama kullanırken şarj etmeye çalışıyorsanız, bataryada tüketim daha fazla olmasından kaynaklı olarak ‘telefon şarj olmuyor’ ve ‘telefon yavaş şarj oluyor’ sorunu ile karşılaşırsınız. Telefon uçak modunda daha hızlı şarj olur.

Telefon Şarj Soketini Kontrol Edin

Cihazın şarj soketininde herhangi bükülme, kırılma, tıkanma gibi bir deformasyon varmı gözle kontrol edin. Eğer fiziksel olarak bir arıza görmeniz durumunda kesinlikle prize takmayın ve teknik servis ile irtibat kurun. Şarj soketi içerisinde toz birikmesi durumunda kürdan yardımıyla dikkatlice temizleyin.

Bataryanız Ölmüş Olabilir

Yukarıda verilen çözüm yöntemlerine rağmen hala telefon şarj olmuyor ise bataryanızı değiştirme vaktiniz gelmiş olabilir. Son çıkan modellerde bataryayı artık sök-tak yapamıyorsunuz ama burada yine teknik servis göstermenizde fayda var.

Cihazınızın sorunu Teknik ve Yazılımsal olabilir. Cihazınıza format atarak çözüm bulabilirsiniz. Cihazınıza format atmadan önce cihazınızdaki bilgileri yedeklemeyi unutmayın.

Telefonum şarj olmuyor sorunu hala devam ediyorsa son çare olarak telefonunuzu servise göndermek olacaktır. Yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz, paylaşmak güzeldir…

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

15 Yorum

 1. Telefonum mi mix 2 kapalıyken şarj oluyor açıkken şarz olmuyor hard reset attım düzeldi yine bozuldu sofirladim düzeldi yine bozuldu ne yapabilirim servise gondermeden

  1. Telefon fabrikasyon hatalı garantisi varsa para iade değişim sozkonusu hard reset kurtarmadıysa yazılım sıfırlaması yapılmalıdır Buda çözüm olmayabilir denemekte fayda var

 2. Telefonum bazen %100 doluyor bazen de %90 %80 lerde kalıyor dolmuyor…ne yapmalıyım.?

  1. Şarj da biraz beklet olmazsa pilin ömrü bitmiş olabilir garantisi varsa garantisi yoksa tamirciye götürmeni tercih ederim iyi günler:D

 3. Telefonum şarj almıyor kapatıp açtığımda ise boş şarj görüntüsünün üstünde bir ünlem çıkıyor ve açılmıyor ne yapmalıyım?

 4. Lg g4 telefonum şarj tamamen 0 landı.Sarj a takıyorum kırmızı ışık yanıtı sonra ekranda şarj 0 gösteriyor ve sürekli tekrarlıyor.hic şarj olmuyor.

 5. Benimde Olumuyordu Ama Sarj Soketini Degistirdimgimde Sarj Oldu Sonra 3 Gün Geçti Yine Olmuyordu Sarj Neden Olabilir

 6. casper m3 batarya şarj soketi şarj kablosu serviste değişti yine şarjı çok yavaş dolduruyor.. 15 dk 3 tık

  1. Sevgili Teknocard takipcimiz,
   şarj kablosunun orjinal olmaması ve şarj adaptörü Amperinin düşük olması yavaş şarj olmasına neden olur.

 7. Benim telefon Samsung A70 şarj olmuyordu servise gönderdim hicbir sorun yok demişler açtım birkaç gün kullandım yine aynı sorun var

 8. Merhaba benim Venüs Z10 telefonum var dünden beri telefon hep %50 de kalıyor bugün açtım telefon halen %50 de neden olmuş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu