MobilYazılım

Qr Code Nedir, Qr Code Nasıl Taratılır?

Son dönemde daha sık bir şekilde karşımıza çıkan qr koddan bahsedelim istedik. Qr code nedir ve nasıl taratılır sorularına yanıt bulacaksınız…

“Denso Wave” firmasının imzasını taşıyan ve birçok farklı alanda kullanımı yaygınlaşan Qr kod uygulaması, güvenilirlik bakımından da bir adım öne geçiyor. Bu firma Toyota’nın yan kuruluşu ve Japonya’da bulunuyor. Bir yazılım desteği ile birlikte okutulabilen kodlar sayesinde hem alış verişleriniz hem de birçok farklı işlemi daha güvenirli bir şekilde yerine getirebileceksiniz.

İnsanlar ilk etapta bu koda güvenemediler ancak son dönemde birçok farklı sektörde kullanıma hazır hale getirildiği için yavaş yavaş ısınıyorlar ve olumsuz bir yorum bulunmadığı için güven duygusu da her geçen gün biraz daha artıyor. Kodların içeriği metin olabileceği gibi aynı zamanda video linki ya da web site adresi de olabiliyor. Bu konuda yelpaze bir hayli geniş ve bu detay da kullanım ağını her geçen gün biraz daha genişletiyor diyebiliriz.

Qr Code Nasıl Taratılır?

Kamerası olan ve barkod okumanıza yardımcı olacak olan bir uygulama desteği ile sizler de tüm qr kodları hızlı bir şekilde okutabilirsiniz. Qr kod okutmak için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ve işin en güzel tarafı da budur. Ar kod ile atm’lerden para çekebilir ya da para yatırımı yapabilirsiniz. Hali hazırda birçok alış veriş sitesinin bu şekilde ödeme aldığını da unutmamak gerekiyor. Peki bu sistemi avantajlı hale getiren detaylar nelerdir? Gelin hep birlikte buna göz atalım.

blank

Qr Code Avantajları Nelerdir?

  • Herhangi bir dilde kullanılabiliyor ve çok daha fazla karakteri bünyesinde barındırma gibi bir özelliğe sahiptir.
  • Ebat konusunda diğer barkodlara kıyasla daha küçük olduğunu da hatırlatmak isteriz ve bu da kullanım kolaylığı sağlayan ve bunu avantaja döndüren unsurlardan en önemlisidir.
  • Tarama özelliği gayet kullanışlı ve hızlı olması da yine bu uygulamayı popüler ve avantajlı hale getiriyor.
  • Hatayı kısa süre içerisinde düzeltmenize imkan veriyor ve bu da güvenilirliği bir adım daha öne taşıyor.

Qr Code Neden Kullanmalısınız?

  • Mağazalar için bir hayli kullanışlıdır. Stok durumunu daha hızlı ir şekilde kontrol etmek ve benzer ürünler hakkında müşterilere bilgi vermek için önemli bir ayrıcalık sunuyor.
  • Google maps ile birleştirilebilir ve bu sayede herhangi bir adresi barkod okutarak bulabilirsiniz.
  • Qr kod ile birlikte sosyal medya hesaplarınızı daha çekici ve cazip hale getirebiliyorsunuz. Üyelik işlemlerinde ya da şikayet ve memnuniyet iletilmesinde de kod sisteminden faydalanmak mümkün bu detay sayesinde daha kurumsal ve vizyon sahibi bir görüntü sergileyeceğinizi de özellikle belirtmek isteriz.
  • Uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanmanızı sağlayan sayısız uygulama vara ve e-ticaret sektöründeki mağazalar için bu detay da büyük bir önem taşıyor. Veritabanı oluşturmak için kullanabiliyorsunuz ve az önce de bahsettiğimiz gibi ürün takibini barkod üzerinden daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde yerine getirmek mümkündür.
  • Dayanıklı olduğunu da hatırlatmak istiyoruz… 2 boyutlu kare kodların yıpranması söz konusu olabilir ancak qr kodlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil ve bu da dış ortamda kullanımını çok daha mümkün hale getiriyor. Hali hazırda online adreslerin büyük bir kısmında bu detayı görebilirsiniz. Yakın gelecekte birçok mağaza bu uygulamayı tercih edecek ve emin olun çok daha popüler bir hal alacaktır.

Bu yazıda Qr code ne demek ve Qr code nasıl taratılacağı hakkında detaylı bilgiler anlattık. Qr code ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu