Mobil

Telefonum Çok Isınıyor!

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden bir tanesi olan “Telefonum çok ısınıyor” Sorununa değineceğiz ve bu sorunun çözümü ile birlikte alabileceğiniz önlemlere de yine hep birlikte göz atacağız.

Android kullanıcıları bu sorunu daha sık yaşıyor ve ne yazık ki bu konuda şanssız olduklarını düşünüyoruz. Bu sorunun en önemli nedenlerinden bir tanesi arka planda çalışan ve aşırı yer kaplayan uygulamalardır. Telefonlarınızı sık sık kontrol etmeniz ve arka panda çalışan uygulamaları kapatmanızı tavsiye ediyoruz, aksi takdirde çalışma süreci boyunca ısınma problemi de devam edecektir.

Isınma problemi genellikle telefonlarınızı şarj ederken de karşınıza çıkıyor ancak bunu bir sorun olarak algılamak pek de doğru değildir. Telefonunuza bir yükleme yapıyorsunuz ve bu esnada bir enerji harcandığı için ısınmanın meydana gelmesi de gayet doğal bir durumdur. Şarj esnasında telefonlarınız ile oynamamanızı ve şarjın bitmesini beklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu esnada yapacağınız her işlem, telefonu biraz daha zorlamanıza ve telefonun daha fazla ısınmasına neden olacaktır.

Telefonum Çok Isınıyor!

Telefonlarınızın ısınmasının bir diğer nedeni ise gün içerisinde çok fazla kullanım sağlama durumu olacaktır. Unutmayın sürekli olarak bir uygulamanın aktif olması telefonun enerji harcamasına neden oluyor ve bu durumda ısınma sorununu beraberinde getiriyor. Şimdi dilerseniz bu sorunun önüne geçmek adına ne gibi önlemler alabileceğinize de hep birlikte göz atalım.

blank

Isınma Sorununa Karşın alınabilecek Önlemler Nelerdir?

1. En önemli detay, orijinal şarj aleti kullanımıdır. Orijinal olmayan şarj aletleri, telefonlarınıza aşırı elektrik yüklemesi yapıyor ve bu durum cihazların zorlanmasına ve ısınmasına sebebiyet veriyor. Şarj aleti seçimini doğru bir biçimde yaptığınız takdirde bu sorun ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz de azalacaktır.

2. Bluetooth, wifi ve konum özelliklerinin aktif olması da telefonun ısınmasına neden olacaktır. İhtiyacınız olmadığı durumlarda bu seçeneklerin deaktif olmasına dikkat edin. Cihazlarınızı en çok zorlayan detaylardan bazıları olduğunu da belirtmek gerekiyor.

3. Güç tasarruf modu, can simidi olarak biliniyor ve cihazı en düşük modda çalıştırıyor. Isınma sorununu en aza indirgemek adına güç tasarruf modunu kullanmanız daha doğru olacaktır.

4. Orijinal batarya kullanmaya dikkat edin ve bu bataryaların ömrünün 1 yıl olduğunu unutmayın. Eğer mümkünse yeni bir batarya ile de ısınma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Telefonlarınızın aşırı sıcak ortamda bulunması ve bu tür ortamlarda uzunca bir süre kullanılması da ısınma problemine sebebiyet veriyor. Bulunduğunuz ortam konusunda da dikkatli olmalısınız ve gerekli önlemleri aldığınız takdirde riski en aza indirgeyeceksiniz.

6. Şarjda olan telefonun kullanılmaması tavsiye ediliyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi şarjda iken cihazınız yeteri kadar güç sarf ediyor ve bir de cihaz ile oynamaya başladığınızda bu sorun artacak ve ısınma problemi ortaya çıkacaktır.

Isınma problemi ve bu problemi nasıl çözebileceğiniz ile ilgili birtakım detaylara yer verdik. Tüm bu detaylar fayda sağlamadığı takdirde kesinlikle bir yetkili servise başvurmanız gerecektir. Parça değişimi ile birlikte bu sorunu çözmek mümkün olabilir ancak amatörce bir müdahalede bulunmak yerine bir uzmandan yardım almanız kesinlikle daha sağlıklı olacaktır.

Isınma problemi android kullanıcıları tarafından çok daha sık yaşanıyor ancak iPhone kullanıcıları da zaman zaman bu sorun ile karşılaşabiliyor. Riskleri en aza indirgemek adına uygulayabileceğiniz birçok yöntem var ve bu adımları takip ettiğiniz takdirde sizler de bu sorunu ve riski en aza indirgeme şansı elde edeceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu