Ana sayfa Mobil Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak

595
1

Akıllı cihazlar, sahip olduğu interaktif özellikleri sayesinde multimedya anlamında çok güzel işler başarmaktadır ki telefonu televizyona bağlamak da bunlardan birisidir. Son günlerde televizyonların da akıllı birer cihaz haline gelmesiyle, akıllı cihazlar arası iletişim daha da sağlamlaşmıştır. Bu da kullanıcıların bu cihazlarla daha keyifli ve verimli vakitler geçirmesini sağlamaktadır.

Telefon ve tablet gibi akıllı cihazlar her ne kadar ekran olarak gitgide büyüyor olsa da bir televizyonun sağladığı deneyimi maalesef sağlayamıyor. Günümüzdeki televizyonlar ise akıllı cihazlar kadar yetenekli değiller. Durum böyle olunca bu iki cihazı birbirine bağlayarak her ikisinin de en iyi olduğu işi yaptırmak gerekebiliyor. Peki, nasıl bu iki cihazı birbirine bağlayabiliriz?

Smart TV Özellikli Televizyonlar

Eğer Smart TV özellikli bir televizyona sahipseniz akıllı cihaz ile televizyonun aynı ağa bağlı olması birbirlerine bağlamak için yeterli olacaktır.

Miracast teknolojisi ve DLNA bağlantısı, Android cihazlarda en çok kullanılan telefonu televizyona bağlama yöntemleridir. Bunun için televizyon ve telefonda Screen Mirroring özelliğini açmak ve kullanmak gerekmektedir. Her iki cihazın birbirini görmesi sağlanacaktır.

Samsung cihazlarda ise AllShare adı verilen uygulama ile bu işlemi yapmak mümkündür. Bu işlem için AllShare uygulaması açarak aktarmak istenilen içeriğin seçilerek paylaşılması yeterlidir.

iPhone kullanıcıları ise bu işlem için App Store’dan uygulama indirmek zorundadır. ArkMC DLNA UpnP isimli uygulama bu işlemi yapabilecek uygulamalardan birisidir. Bunu gibi daha fazla uygulama bulmak için App Store üzerinden “DLNA” anahtar kelimesi aratılabilir.

Smart TV Özeliği Olmayan Televizyonlar

Smart TV özelliği bulunmayan televizyonlara da telefonu bağlanmak mümkündür. Bunun için telefonların üzerinde yüklü olan işletim sistemleri önemlidir. İşletim sistemlerine göre farklı çözümler telefonun televizyonu bağlanması için kullanılabilir.

Android Cihazlar İçin Telefonu Televizyona Bağlamak

Android kullanıcısı olan kişiler Smart TV özelliği olmayan bir televizyona bağlanabilmek için Google Chromecast cihazını temin edebilirler. Bu cihaz sayesinde medya içeriği rahatlıkla televizyona aktarılmaktadır. Hatta bu cihaz çoğu medya formatını desteklediği için televizyonunuz özelliği olmayan birçok içeriği de açabilirsiniz, hatta eski bir televizyonda Youtube bile izleyebilirsiniz. Bunun için bu cihazı temin ettikten sonra “Quick Settings” menüsünden Cast komutunu kullanmanız ve mobil uygulamadan bu seçeneği seçmenizdir.

Telefonu televizyona bağlayabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise Miracast özelliğidir. Eğer televizyonunuzda bu özellik yoksa bu cihazı da dışarıdan temin edebilirsiniz. Son olarak her iki yöntem de bir şekilde olumsuz ise televizyonunuzun HDMI girişine bağlamak için telefondan HDMI çıkışı sağlayacak kablolar edinmeniz olabilir.

IPhone’nu Televizyona Bağlamak

iOS işletim sistemine sahip olan iPhone ve iPad cihazları için Apple TV, telefonu televizyona bağlamak için bir yöntemdir. Kablosuz bir şekilde bağlanmak için 4. nesil iPhone veya iPad olması gereklidir fakat daha önceki cihazlar için Apple TV güzel bir çözümdür. Bunun için “Denetim Merkezi” bölümünden “Ekran Yansıtma” menüsüne girerek Apple TV seçeneğini seçmeniz yeterlidir.


1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here