Mobil

Telefonlarda Hatırlatıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

Hatırlatıcı ekleme işlemi, kişilerin önemli tarihleri, işleri ve toplantıları unutmamaları için yapılmış bir Google takvim özelliğidir. Bu sayede kullanıcı, telefonunun ona vereceği alarmla birlikte unutmaması gereken etkinliği hatırlayacaktır. Bunun için telefonlarda ana sürüm ile yüklü olan Google Takvim uygulamasının var olması yeterlidir. Eklenen hatırlatıcı, yıllar sonra bir tarihe bile ayarlanabilir.

Hatırlatıcı Ekle

Hatırlatıcı ekleme işlemi için telefonunuzda Google Takvim uygulaması bulunmalıdır. Takvim uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Sağ alt köşede Oluştur seçeneği görülecektir. Yanında küçük bir + işareti bulunan bu seçeneğe tıklanmalıdır. Burada ekrana hatırlatıcı konusunu yazmanız gerekecektir. Hatırlatıcı konusu, ‘… Doğum Günü’ şeklinde olabilmektedir. Bunun yanında hazır hatırlatıcılar seçeneği de bulunmaktadır. ‘İş yeri toplantısı…’ gibi hazır not ekleme seçenekleri bulunmaktadır. Ardından alt kısımda bulunan ‘Bitti’ butonuna tıklayınız. Bu aşamadan sonra tıpkı saat ayarlar gibi bir tarih ve sıklık seçmeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz tarih ve saatte hatırlatıcı alarm şeklinde çalacaktır. Sağ üst kısımda bulunan Kaydet butonuna tıklayarak hatırlatıcınızı kaydedebilirsiniz.

blank

Hatırlatıcılar Nasıl Görülür/ Gizlenir?

Hatırlatıcı görünümü, Google hesabınız ile telefonunuz arasında bir bağlantı varsa, Google hesabınızda durumu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Google Takvim uygulamasını her açtığınızda, hatırlatıcının konulduğunu günün yazısını farklı renkte görürsünüz. Ayrıca hatırlatıcıyı Inbox ve Google uygulamalarının tamamında  görünecektir. Bu sayede hatırlatıcınızı tüm mecralarda görebilirsiniz.

Hatırlatıcılar Nasıl Düzenlenir?

Hatırlatıcı düzenleme işlemi, hatırlatıcıyı yanlış bir zamana ayarlamışsanız yapabileceğiniz bir işlemdir. Bunun yanında hatırlatıcıyı ayarladığınız nota ait bir  hata varsa, not hatasını da düzeltebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Google Takvim uygulamasına giriş yapmaktır. Uygulamaya giriş yaptığınızda menüler arasından ‘Hatırlatıcılar’ menüsünü görebilirsiniz. Buradan düzenlemek istediğiniz hatırlatıcının üzerine gelin. Hatırlatıcının üzerine tıkladığınızda sağ köşede bir ‘Düzenle’ seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğin üzerine dokunun. Burada hatırlatıcıya ait tüm detayları görüntüleyebileceğiniz bir pencere açılacaktır. Bu pencere sayesinde hatırlatma notundan tarih ve saate kadar tüm detayları kontrol altına alabilirsiniz. yapmak istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra  ekranda sağ üst köşede bulunan ‘Kaydet’ butonuna tıklayın. Hatırlatıcınız, yaptığınız değişikliklerle birlikte kaydedilecektir.

Hatırlatıcı Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kaydedilen hatırlatıcıyı kaldırmak için yapılması gereken işlem, 3 türlü olabilmektedir. Vakti gelen ve görevini yerine getirmekte olan hatırlatıcıların kaldırılması için ekranı sağa sola hızlıca kaydırmanız gerekmektedir. Bu sayede ekranda ‘Tamam Olarak İşaretle’ diye bir seçenek görülecektir. Bu şekilde yapacağınız işaretlemelerde hatırlatıcınız görevini yapmış olur.

Eğer zamanı gelmemiş bir hatırlatıcıyı kaldırmak istiyorsanız, yapmanız gereken yine Google Takvim uygulamasını açmak olmalıdır. Uygulama üzerinden ‘Hatırlatıcılar’ menüsüne tıklayabilirsiniz. Burada o zamana kadar ayarladığınız tüm hatırlatıcıları görebilirsiniz. İşleme devam ederken, zamanı gelmese de silmek istediğiniz hatırlatıcının üzerime tıklayınız. Sağ kısımda bulunan menü seçeneklerinden ‘Sil’ seçeneğine tıklayınız. Bu sayede hatırlatıcı silinir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu