Mobil

Powerbank Telefona Zarar Verir mi?

Güç bankası olarak da nitelendirebileceğimiz Power Bank, son dönemde akıllı cihaz sahiplerinin kurtarıcısı olmayı başarmış durumda. Powerbank telefona zarar verir mi? Sorusunu yanıtlamadan önce bu ürün ile ilgili detaylı bilgiler sunmak istiyoruz… Powerbank, telefonlarınızı 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde full şarj ile sizlere sunacak olan mucizevi ürünlerden bir tanesidir.

Mah gücü ne kadar yüksekse, şarj etme kapasitesi de bir o kadar yüksek olan bu ürünler sayesinde seyahatlerinizde ya da şarj aletinizin yanınızda olmadığı durumlarda telefonlarınızı şarj edebileceksiniz. Bir kablo yardımı ile telefonlarınıza bağlayabileceğiniz bu ürünler, çoğu zaman hayat kurtarıyor ve imdadınıza yetişiyor.

Unutmamak gerekir ki hızlı şarj işleminden bahsediyoruz ve bu da haliyle bataryalarınızın ömrünü belli oranda kısaltacaktır. Şimdi dilerseniz diğer detaylara ve telefonlarınıza vereceği zarara da göz atalım.

Batarya Ömrü

Hızlı şarj ya da depolanmış elektriğin telefonlarınıza aktarılma durumu söz konusu ve bu da bir süre sonra batarya ömrüne yansıyacaktır. Elbette olumsuz bir etkiden bahsediyoruz ancak bu ürünleri kullanmadan da yapamıyoruz. Düşünseniz dışarıya çıkıyorsunuz ve şarj aletiniz yanınızda yok. Telefonumuz olmadan hayatlarımızı neredeyse devam ettiremez hale geldi ve şarjın her daim dolu olması da en büyük ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir.

Olumsuz etkilerinin yanı sıra olumlu etkileri de var ve bunu da göz önünde bulundurduğumuzda çok sık olmasa da power bank kullanımı tavsiye edilebilir.

Telefon Hızı

Eğer kalitesiz bir power bank kullanıyorsanız, şarj esnasında telefonlarınızın daha da yavaşladığını göreceksiniz. İlla ki power bank kullanacaksanız mutlaka orijinal ürünler tercih edin ve markaların piyasaya sürdüğü ürünleri kullanın. Zararı en aza indirgemek adına bu tür önlemler alabilirsiniz ve göstereceğiniz hassasiyet, telefonlarınız adına çok daha verimli detayları gün yüzüne çıkartacaktır.

Yavaşlama sorunu da power bank kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden bir tanesidir ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi şarj esnasında telefonlarınız ile çok fazla meşgul olmamanız gerekiyor ve bu da zararı en aza indirgeyecektir.

blank

Powerbank Tercihi Nasıl Yapılır?

Eğer uzun süre şarja ihtiyacınız oluyorsa ve telefonlarınızı gün içerisinde çok sık kullanıyorsanız, daha güçlü cihazlara ihtiyacınız olacaktır. 10500 mah destekli bir powerbank ile birlikte günde 6 kez şarj etme şansınız oluyor ve tabii ki powerbank full şarj edilmiş olmalıdır.

10500 sizler için yeterli olacaktır ancak bu benim için fazla ve daha düşük bir cihaza ihtiyacım var diyorsanız 5100 mah’lık bir ürün satın alabilirsiniz. An itibarıyla Samsung markasının bu konuda bir adım önde yer aldığını görebiliyoruz ve kalite konusunda da rakiplerinin bir adım önünde yer alıyor. Sizler de dijital dünya aracılığı ile ya da şubeleri ziyaret ederek incelemelerinizi yapabilir ve ürünü satın alabilirsiniz.

Uzun Süreli Powerbank Kullanımı

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bu durum tavsiye edebileceğimiz bir kullanım şekli değildir. Uzun süreli powerbank kullanımında bataryanızın ömrü her geçen gün biraz daha azalacak ve cihazlarınız da zarar görecektir. Çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda elbette kullanabilirsiniz ancak bu ürünü gerçek bir şarj aleti gibi kullanmaya ve tercih etmeye başladığınızda olumlu sonuç elde etmek ne yazık ki mümkün değildir.

Powerbank modeli de büyük bir öneme sahip ve yine daha önce bahsettiğimiz gibi orijinal ürün tercih etmek durumundasınız ve yan sanayi ürünlerin bataryalarınıza çok daha büyük zararlar verdiğini de bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu