Blog

Telefonda ve Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu zaman ihtiyaç duyduğu sembollerden bir tanesine değineceğiz ve telefonda ve klavyede ok işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vereceğiz.

Ok işaretine en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan bir tanesi de Word kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Yazacağımız herhangi bir makale ya da ödev durumunda maddelendirmenin yanı sıra farklı durumlarda da bu sembole başvuruyoruz. Sağ, sol, yukarı ve aşağı olmak üzere 4 farklı yönlendirme seçeneği mevcut ve oklar ile birlikte bunu daha net bir şekilde ifade edebiliyoruz.

Telefonda smilye desteği ile birlikte bu sembolleri çok daha kolay bir şekilde elde edebiliyoruz ancak bilgisayar kullanıcıları için durum çok daha zahmetli ve dilerseniz bilgisayar kullanıcılarının bu sembollere nasıl ulaşabileceğini de hep birlikte ele alalım.

blank

↑ Yukarı Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Word kullanıcıları için harika bir yöntem ve çok da kolay olduğunu düşünüyoruz. Yalnızca word üzerinde değil, farklı alanlarda da az sonra bahsedeceğimiz kombinasyon ile birlikte yukarı ok tuşunu elde edebiliyorsunuz. Hemen şimdi Alt tuşuna basılı tutun ve klavyelerinizin sağında yer alan rakam bölmesinden 2 ve 4 tuşlarına basın. Ok sembolü otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Alt GR tuşundan bahsetmiyoruz, space tuşunun solunda yer alan Alt tuşunu kullanacaksınız ve basılı tuttuktan hemen sonra rakam kombinasyonunu gerçekleştireceksiniz. Bu sayede yukarı ok tuşuna ulaşmak çok kolay ve zaten birçok kullanıcı da bu yöntemi tercih ediyor.

↓ Aşağı Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Yukarı ok işaretinde olduğu gibi aşağı ok işareti için de yine bir kombinasyona ihtiyacımız olacak ve çok benzer bir işlemden bahsedeceğiz. Alt tuşuna bastıktan sonra 2 ve 5 tuşlarına basıyoruz ve aşağı ok sembolü otomatik olarak karşımıza çıkıyor. Klavyenin sağındaki rakamları kullanmanızı tavsiye ediyoruz çünkü ilginçtir ki rakamların üzerinde yer alan numaralandırmalar çoğu zaman sonuç vermiyor ve farklı sembolleri de ortaya çıkartabiliyor.

→ Sağ Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Ok işretlerinde kombinasyon için gerekli olan rakamlar birbirine çok yakın ve deneme yanılma yöntemi ile de bu sembolü elde etmeniz mümkün. Sağ ok işareti için de yine aynı adımları uygulayacaksınız ancak bu kez rakamlarımız 26 olacaktır, yani 2 ve 6 tuşunu kullanacaksınız. İlgili adımlar ile birlikte sizler de sağa yönelen ok sembolünü elde etmiş olacaksınız.

← Sol Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Az önceki başlıkta da dile getirdiğimiz gibi ok işareti için rakamlar birbirine çok yakın ve bu kez sol ok sembolüne ulaşmak istiyorsanız Alt+27 kombinasyonuna ihtiyacınız olacaktır.

Görüldüğü üzre bu sembollere ulaşmak çok kolay ancak farklı bir alternatif tercih etmek istiyorsanız eğer yine birçoklarımızın kullandığı kopyala yapıştır seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım durumu da mümkündür.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu