Mobil

Telefonda ve Bilgisayarda IP Değiştirme

Bilgisayar ve mobil cihazlarda kurulu bulunan işletim sistemleri üzerinde her hangi bir manipülasyon ya da özel program kullanılmadığı zaman, bilgisayar internete erişim için modemden otomatik IP adresi alır. Bu adres orijinal adrestir ve internet erişim paketinizin izin verdiği sitelere erişim yapabilirsiniz. IP değiştirme programları kullanarak, Ip adresinizi değiştirebilir ve yasaklı tüm sitelere rahat erişim sağlayabilirsiniz.

DNS ve IP Nasıl Değiştirilir?

İnternete erişimi olan bir bilgisayar üzerinden çeşitli sosyal medya sitelerine, forum sitelerine ve yasaklı birçok sitelere erişim yapabilmeniz için DNS adresinizi ya da IP adresi değiştirme yaparak sorunları ortadan kaldırabilir ve erişim yapabilirsiniz. Bilgisayarlarda DNS ve IP adresi değiştirme işlemleri kullanılan işletim sistemlerine göre farklılık göstermektedir. İşletim sistemi üzerinde bir değişiklik yapmazsanız bilgisayarınız DNS adresini varsayılan olarak otomatik alacaktır. Otomatik olarak kullanılan IP adresi sizlerin yasal IP adresinizdir.

Windows 10 IP Adresi Değiştirme

Windows işletim sistemlerinin sürüm türlerine göre yapılacak ayarlar farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Bilgisayarınızın IP adresini değiştirmek istediğinizde, bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan;

blank

  • İnternet ağ simgesini seçerek “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçilir. Aynı yere ayarlar bölümünden de ulaşabilirsiniz.

blank

  • Açılan bölümden Bağlantılar alanındaki ağ adınızı tıklayanız. Açılan bölümün alt tarafındaki özellikler yazısı seçilir.

blank

  • İnternet Protokolü Sürüm 4 yazısı çift tıklanır.

blank

  • Açılan bölümde “Aşağıdaki IP adresini kullan” seçeneğini seçin ve ağ kurulumunuz ile uyumlu IP adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidini yazın. Tercih ettiğiniz alternatif DNS sunucusu adreslerinizi yazın.

blank

  • Son olarak “Çıkarken ayarları doğrula” seçeneğini işaretleyerek “Tamam” butonuna tıklayın.

Program ile IP Adresi Değiştirme

Günümüzde bilgisayar IP adreslerinin daha kolay ve hızlı olarak değiştirilebilmesi için birçok küçük programlar yazılmıştır. Bilgisayarınıza bu programları internetten indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Programların kullanımı oldukça kolaydır. IP adresi değiştirme programlarını çalıştırdığınızda, bu programlar size rastgele IP adresi ataması yapacak ve bilgisayarınızın internete belirlenen yeni IP adresi üzerinden bağlanmasını sağlayacaktır. Karşı taraf sizin bilgisayarınızın IP adresi olarak değiştirilen bu yeni adresi görecektir. Böylece adresinizi gizlemiş olacaksınız.

Neden IP Adresi Değiştirilir?

Genellikle bazı programları belirli süre ücretsiz kullanım hakkı vermektedir. O programları bilgisayarınızı yüklediğinizde bilgisayarınızın MAC adresi ile birlikte IP adresini not eder ve bu adreslere süreli kullanma hakkı tanıyacaktır. Süre dolduğunda programın kullanımı kapatılacaktır. Bazı kullanıcılar bu programları kullanmaya devam edebilmek için bilgisayarlarının IP adreslerini ve Mac adreslerini değiştirmek isterler. Değişiklikleri yaparak aynı programı yeni indirmiş gibi kullanmaya devam ederler. Ayrıca kullanılan internet paketinin uygulamış olduğu güvenli internet hizmetleri bazı sitelere erişimi engelleyecektir. Erişim yapamadığınız ve yasaklanmış olan sitelere erişim yapabilmek için bilgisayarınızın Ip adresini değiştirebilir ve istediğiniz tüm sitelere sorunsuz olarak erişim yapabilirsiniz.

blank

Akıllı Telefonlarda IP Adresi Değiştirme

Günümüzde akıllı telefon modelleri internet erişimleri sayesinde bilgisayar gibi kullanılabilmekte ve internette rahatlıkla gezinti yapılabilmektedir. Kullanmış olduğunuz akıllı telefonlar ile internette yasaklı sitelere erişim yapabilmeniz için DNS değiştirme yapmalısınız. Çünkü mevcut DNS operatör firmanıza ait DNS adresini kullanırsınız ve bu DNS adresinin izin verdiği sitelere erişim yapabilirsiniz.

Android cihazlarınızda IP adresi ve DNS değiştirmek için “Ayarlar” menüsünde bağlantı ayarları bölümünde görünen kendi ağınızın üzerine basılı tutun. Tüm ağ adresleri görünecektir. Burada Modify Network Config. (ağ ayarlarını değiştirin) – Gelişmiş Seçenekleri Göster – IP ayarları bölümü açılır ve Statik seçilir. Bu bölüme belirlediğiniz Dns adresi yazılır ve kaydet yapılarak bağlantı adreslerinizi değiştirmiş olursunuz.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu