AndroidMobil

Android Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Güvenli mod akıllı telefon kullanıcılarının çoğu tarafından bazen hiç kullanılmamakta bazen de nadiren bu moda başvurulmakta olduğundan, bu modun kullanımı ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon kullanıcılarının bir çoğu, bir şekilde girdikleri güvenli moddan çıkma problemi yaşamakta ve bu konuda internet üzerinden cevaplar aramaktadır.

Güvenli Mod Ne İçin Kullanılır?

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar normal bilgisayarlara benzer şekilde çalışmakta ve Windows işletim sisteminin benzeri uygulamaları kullanmaktadır. Özellikle normal kullanım modu ile silinemeyen uygulama ve programları silmek için güvenli mod kullanılması gerekmektedir. Güvenli moda giriş ise güç düğmesine basılı tutup, kapama seçeneğine basılı tutularak, güvenli modda başlat seçeneğinin işaretlenmesi ile gerçekleşmektedir.

blank

Akıllı Telefonun Güvenli Modda Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Akıllı telefon kullanıcıları, telefonlarının ekranlarında görecekleri bazı özellikler sayesinde, telefonlarının güvenli modda olduğunu veya bu moddan çıkmadığını anlayabilmektedir. Bu özellikler; telefonda istenilen uygulamaların açılmaması ve sadece fabrika ayarlarında yapılan ön yüklemedeki uygulamaların açılıyor olması ve akıllı telefonların sağ alt kısmında güvenli mod ibaresinin bulunması şeklinde sıralanmaktadır. Bu modda iken tüm kişisel veriler ve uygulamalar zarar görmeden korunur ve Android sistemde herhangi bir zarar oluşturmadan, sisteme zarar verebilen ve istenmeyen uygulamalar da silinebilmektedir. Güvenli mod bir çok uygulamanın çalışmasına da izin vermediğinden, çok uzun sürelerde kullanılmamalı ve istenilen işlemler gerçekleştirildiğinde normal moda geçilmelidir.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Android işletim sistemine sahip cihazları güvenli moddan çıkarmak için üç yöntem bulunmaktadır.

  1. Bunlardan ilki telefonun kapatılarak yeniden başlatılmasıdır. Bu işlem bir kaç kez denenebilir ve genellikle de olumlu sonuç vermektedir.
  2. Eğer telefon yeniden başlatılarak güvenli moddan çıkarılamıyorsa, ikinci yöntem olarak telefonun bataryası çıkartılmalıdır. Normalde batarya çıkarma işlemi sisteme zarar verebilse de güvenli modda yapılan bu işlemin böyle bir riski yoktur.
  3. Akıllı telefonları güvenli moddan çıkarmanın son ve çok fazla tavsiye edilmeyen yöntemi ise telefonları fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bu işlem son çare olarak kullanılmaktadır ve ayarlar bölümüne girilip fabrika ayarlarına döndür seçeneğinin tıklanması ile gerçekleşmektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu