Mobil

Telefonda Internet Paylaşımı

Android veya ios işletim sistemine sahip telefonlardan interneti Wi-Fi özelliği olan telefon, tablet veya bilgisayar gibi cihazlara paylaşabilirsiniz. Telefondan internet paylaşımı nasıl yapılır bu yazımızda sizlere anlatacağız.

İnternet bağlantısı gerektiren cihazların hızla artması nedeniyle artık çoğu cihazdan internete bağlanabiliyoruz. Ancak bu hızlı artış beraberinde bir bağlantı ihtiyacını da getirmiştir ve bu durum da bazı sorunlara neden olabiliyor. Sorunlardan en önemlisi ise internet bağlantısının cihazlarda nasıl sağlanacağı oluyor.

Cep Telefonundan Kablosuz Ağ Paylaşımı Hakkında

Cihazların birçoğunun kablosuz ağ yapılanması desteklemesi nedeniyle bir Wi-Fi bağlantısının yeterli olacağı ön görülüyor. Kablosuz bir ağ bağlantısına sahipseniz telefonunuzdaki interneti diğer cihazlarla paylaşabilme imkanınız oluyor.

Bu aşamada Android ve iPhone cihazların kablosuz interneti paylaştırma teknolojisinden yararlanıyoruz. HotSpot veya Tether ismindeki bu özellik sayesinde telefonunuzdaki internet bağlantısı kablosuz olarak cihazlara aktarılabiliyor. Daha önceden bu teknolojiyi kablolu olarak kullandığımız için, kablosuz paylaşım özelliğinin akıllı telefonlarla hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz.

Akıllı telefon sistemlerine öncelikle 3. parti bir yazılım aracılığıyla yüklenen bu özellik son dönemlerde telefon üreten firmalar tarafından benimsendiği için artık işletim sistemlerine entegre bir şekilde yapılandırılıyor.

Telefonunuzdan Kablosuz Ağ Paylaşımını Başlatmadan Önce

Telefonunuzun ‘Ayarlar’ menüsü içerisinde karşınıza çıkabilen bir özelliktir. Bu menü içerisinde yer verilen ‘Internet Paylaşımı’ şeklindeki bir başlık altında işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Telefonda internet paylaşımı başlatmak için öncelikle ‘Kişisel Erişim Noktası Oluştur’ kısmındaki hizmeti aktif hale getirmelisiniz.

Bu hizmeti kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ise;

*Hizmetin cihazdaki pili çok çabuk tüketmesi söz konusudur.

*Oluşturduğunuz erişim noktasına bir şifre koymalısınız.

*Operatörünüzün ağ paketini kullanacağınız için paketi tüketecek dosya indirme gibi eylemleri gerçekleştirmeyin.

*Bağlantı noktanızdan en fazla 5 cihaz erişim sağlayabiliyor.

*İnternet bağlantınızın hızı şebeke ve ağ bağlantınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı

Birçok cihazda Ayarlar>Kablosuz Bağlantı yolunu izleyerek bu özelliğe ulaşabiliyorsunuz. Öncelikle mobil ayarlar kısmından ağa bir ad ve şifre belirlemeli ve kaydetmelisiniz. Mobil AP kısmına geçtiğinizde kablosuz ağınız oluşturuluyor.

blank

iPhone Telefonlarda İnternet Paylaşımı

iOS işletim sistemlerindeki ara yüzleri kullanmak oldukça kolay olduğundan hizmeti Ayarlar>Kişisel Erişim Noktası yolunu izleyerek bulabiliyorsunuz. Bu bölümde ağa bir ad ve şifre vermeniz işlemlerin tamamlanması için yeterli oluyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu