Mobil

Telefonda girilen siteleri silme, internet geçmişi sil!

Hayatlarımızın en önemli parçalarından biri haline gelen akıllı telefonlar, internete erişim için de en önemli araçlardan bir tanesidir ve hal böyle olunca telefonda girilen siteleri silme gibi bir problem de karşımıza çıkıyor. Ziyaret ettiğiniz her sitenin kayıt altına alınmasını istemezsiniz fakat akıllı telefonlar bu konuda acımasız olabiliyor ve sizler komut vermediğiniz takdirde tarayıcılarınız ile birlikte tüm geçmişinizi gözler önüne serebiliyorlar.

Merak etmeyin internet geçmişini silme eylemini çok kısa süre içerisinde gerçekleştirebilir ve daha temiz bir tarayıcıya sahip olabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu işlemi nasıl yapabileceğinize hep birlikte göz atalım…

  • Opera, Mozilla ve Chrome gibi tarayıcılar için geçerli olan bu işlem, yine birçok farklı tarayıcıda da benzer bir süreci beraberinde getiriyor. Tarayıcı sayfasını açtıktan sonra sağ üst köşedeki ‘’Dikey üç nokta’’ sembolüne tıklamanız gerekiyor. Sonrasında kalabalık bir pencere açılacak ve bu pencerede yer alan butonlar arasından ‘’Geçmiş’’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan hemen sonra karşınıza ‘’Tarama verilerini temizle’’ butonu çıkacaktır. Bu butonun hemen altında ise ziyaret ettiğiniz web sitelerini görüntüleyebileceksiniz.
  • Tarama verilerini temizle butonuna tıkladığınız takdirde ‘’zaman Aralığı’’ ve ‘’Tüm Zamanlar’’ şeklinde iki farklı ibare ile karşılaşacaksınız. İnternet geçmişini silme işlemini tüm zamanlar için yaptığınız takdirde ziyaret ettiğiniz tüm siteler kısa süre içerisinde temizlenecektir. Zaman aralığını belirlediğiniz takdirde ise belirlenen tarihler ya da saatler arasında ziyaret edilen siteler siliniyor.
  • İşleme başlamak ve süreci sonlandırmak isterseniz eğer sağ alt bölümde yer alan ‘’Verileri Temizle’’ butonuna tıklayarak kısa bir süre beklemeniz gerekiyor. Onay verdikten saniyeler sonra tarama geçmişiniz sorunsuz bir şekilde silinecek ve temiz bir tarayıcı karşınıza çıkacaktır.

blank

Ziyaret Ettiğim Siteleri Görmek İstemiyorum (Gizli Sekme)

İnternet geçmişini silme eylemi ile vakit kaybetmek istemiyorsanız eğer sizler de tarayıcılarınızın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilir ve ‘’Gizli Sekme’’ butonunu kullanabilirsiniz. Bu sekmede gerçekleştireceğiniz herhangi bir eylem, tarayıcı ya da akıllı telefon tarafından kayıt altına alınmıyor. Gönül rahatlığı ile dilediğiniz web sitelerini gezebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Chrome Gizli Sekme: Akıllı telefonlarınızda kullandığınız tarayıcı Google Chrome ise yapmanız gereken şey oldukça basit! Tarayıcınızı açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan ‘’Üç nokta’’ya tıklayın ve sonrasında karşınıza çıkan pencereden ‘’Yeni gizli sekme’’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu pencere sizleri koruma altına alıyor ve yaptığınız eylemlerin hiçbirini kayıt altına almayacaktır. Yeni gizli sekme açıldığında sol üst köşede bunu belirten bir sembol yer alıyor ve dedektifi andıran bu sembol açık olduğu takdirde sizler de internette gönül rahatlığı ile sörf yapabiliyorsunuz. Daha da önemlisi internet geçmişini silme gibi bir eylem ile vakit kaybetmeyeceksiniz.

Mozilla Gizli Sekme: Mozilla da en az Google Chrome kadar popüler ve hızlı olması nedeniyle çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Sizler de Mozilla Firefox kullanıyorsanız eğer tarayıcınızı açıp sağ üst köşede yer alan ‘’Üç çizgi/nokta’’ butonuna tıklamanız gerekecektir. Karşınıza bir pencere çıkacak ve bu pencere içerisinde ‘’Yeni gizli pencere ya da ‘’New Private Window’’ ibaresini göreceksiniz. Bu butona tıkladığınız takdirde gizli pencereniz açılacak ve internette gönül rahatlığı ile sörf yapabileceksiniz.

Günümüzde aktif olarak yayın hayatına devam eden birçok tarayıcı gizli sekme ayrıcalığını kullanıcıları ile buluşturmaya devam ediyor. İnternet geçmişini silme işlemi ile vakit kaybetmek istemiyorsanız eğer sizler de bu sekmeleri kullanabilir ve sorunsuz bir şekilde gezintiye çıkabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu