Mobil

Telefon Şifremi Unuttum [Çözüm]

Android kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesine değineceğiz ve bu yazımızda telefon şifremi unuttum sorununun çözümünü de hep birlikte ele alacağız. Gizlilik ve güvenlik bakımından şifrelemeye her daim ihtiyacınız var ancak hafızalarımız kimi zaman bizlere yardımcı olmuyor ve ipucunu da hatırlayamadığımızda telefonlarımıza giriş yapma konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

Peki bunun bir çözümü yok mu? Bir çözüm elbette var ve az sonra adım adım nasıl ilerlemeniz gerektiğini de yine sizinle paylaşmış olacağız.

Desen ya da rakamlar ile oluşturduğunuz şifreler hakkında fikir sahibi değilseniz ve daha da önemlisi ipucunuzu hatırlayamıyorsanız haydi gelin neler yapabileceğimize hep birlikte göz atalım.

blank

Device Manager İmdadınıza Yetişiyor

Android kullanıcıları için özel olarak tasarlanan Device Manager ile birlikte sizler de kilit ekranını kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Bilgisayar ya da farklı bir telefon kullanarak ADM resmi web sitesine giriş yapın.
  • Google hesabı ile giriş yaptığınız anda telefonunuzun yeri kısa süre içerisinde tespit edilecektir.
  • Sol alt kısma göz atarsanız eğer burada ‘’Ekranı kilitle’’ gibi bir ibare yer aldığını göreceksiniz ve bu butonu kullanarak sizler de yeni bir şifre belirleyebiliyorsunuz.
  • Bu işlemi yaptığınızda telefonunuz yeni şifre ile kilitlenecektir ve bir onay mesajı aldıktan sonra telefonunuzu belirlediğiniz yeni şifre ile sorunsuz bir şekilde açabiliyorsunuz. Ücretsiz ve en kolay yöntemlerden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor ve kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Samsung Kullanıcıları Çok Daha Şanslı Görünüyor

Samsung marka telefon kullanıcısı iseniz eğer bu konuda çok daha şanslı olduğunuzu da belirtmek isteriz. Mobil cihazımı bul servisi üzerinden yola çıkarak sizlere de Find My Mobile sitesine ulaşacaksınız. Burada ‘’Unlock My Device’’ ibaresini göreceksiniz ve tıkladığınız anda ekran şifresini saniyeler içerisinde kaldırabiliyorsunuz. Aslında bir nevi device manager görevi görüyor ve yine birçok kullanıcı tarafından tercih edildiğini de belirtmek isteriz.

Samsung hesabınızı kaydettiğiniz takdirde bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz, aksi takdirde bu süreçten herhangi bir şekilde fayda sağlamanız mümkün değildir.

Son Olarak: Fabrika Ayarlarına Geri Dönüş

Yukarıda bahsi geçen uygulamalar ya da adımlar herhangi bir şekilde fayda sağlamamış ise yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Birçok kullanıcı faklı sorunlara bağlı olarak bu seçeneği tercih etmek zorunda kalıyor. Tüm dosyalarınızı yedeklemiş olmanızda fayda var çünkü fabrika ayarları dediğimiz olay, telefonu aldınız ilk ana karşılık geliyor ve sıfırlama işlemi yapıyorsunuz. Eğer yedekleme yapmadıysanız ne yazık ki sahip olduğunuz tüm dosyalara veda etmek durumunda kalacaksınız.

blank

Ana ekran, cihaz kapatma ve ses kısma tuşu kombinasyonu ile birlikte sizler de fabrika ayarları için ilk adımı atabilirsiniz ve zaten sonrasında ekran üzerinden gerekli yönlendirmeler yapılıyor.

Fabrika ayarlarına geri dönüş kesin çözüm olarak biliniyor ve telefonunuz pürüzsüz bir şekilde sıfırlanacaktır. Dosyalarınızı sık sık kaydetmeyi ihmal etmeyin çünkü birçok farklı sorun için fabrika ayarlarına dönmek durumunda kalabilirsiniz ve bu da can sıkıcı bir süreci beraberinde getiriyor.

Üçüncü parti uygulamalardan da bahsetmek isterdik ancak kaynakları incelediğimizde bu uygulamaların telefona büyük ölçüde zarar verdiğini ve daha da kötüsü herhangi bir şekilde kullanıcıya yardımcı olmadığını gördük. Bu tür zararlı uygulamaları tercih etmek yerine fabrika ayarlarına dönüş emin olun çok daha sağlıklı olacaktır ya da bilinen device manager gibi yardımcı uygulamaları kullanmak çok daha sağlıklı ve faydalı olacak gibi görünüyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu