Mobil

Telefon SAR Değeri Nedir? Zararları Nelerdir?

Akıllı cihazlarda son zamanlarda sıkça duyduğumuz SAR değeri ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlayacağımız bu yazımızda ayrıca SAR değeri zararları hakkında da bilgiler paylaşıyor olacağız. İngilizce kısaltma bir terim olan SAR, Specific absorption rate olarak yazılır ve Türkçede ise özgül emilim oranı olarak bilinir. Yani vücudumuzun emdiği elektromanyetik enerji olarak kısa tabiriyle anılabilmektedir.

SAR Değeri Nedir?

Telefon konuşmalarından sonra oluşan baş ağrısının SAR değeri ile ilgili olduğunu söylemek mümkündür. Vücut yoğun miktarda radyasyona maruz kaldığı için baş ağrısı yapacak ve yazının ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşacağımız zararlarını ortaya çıkaracaktır. Telefon üzerinden yola çıkıldığında bu değerin olabildiğince düşük olması gerektiği bilinmelidir.

Yapılan araştırmalarda vücudun maruz kalabildiği radyo frekans enerjinin en çok 1.99 değerinde olması gerekiyor. Uluslararası saptanan değer ise 1.00 ile 2.00 arasında olabilir. SAR değerinin günümüzde hesaplanabilmesi için kullanılan farklı bir formül bulunur ve bu formül oldukça karışıktır. Akıllı cihaz satın alırken telefonların özellikler kısmında bu değerleri rahatlıkla görebilirsiniz. SAR değeriyle ilgili olarak bazı cihazlardan örnekler verecek olursak; İPhone 7’de bu değer 0,94W/kg iken LG G5’te 0,596 W/kg olarak hesaplanmıştır.

blank

SAR Değeri Zararları Nelerdir?

SAR değeri zararları konusunda da bazı bilgilere sahip olmanız önemlidir. Öncelikle bu değerin yüksek olması durumunda kalp ritmi bozuklukları görülebileceği gibi kişilerde yorgunluk ve stres belirtileri ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra duymada güçlük ve kulak çınlamaları ile baş ağrısı ve halsizlik de bilinen zararları arasındadır. Ayrıca;

  • Kan hücrelerinde bozukluk
  • Hafıza kayıpları
  • Bağışıklık sisteminde zayıflamalar
  • Dikkat ve konsantrasyon bozuklukları
  • Tümör riskinin ortaya çıkması
  • Genetik yapıda bozukluk
  • Yüksek tansiyon görülmesi
  • Sperm sayısında azalma
  • Cilt kanseri
  • Kan beyin bariyerinin zarar görmesi gibi zararlarının da olduğunu söyleyebiliriz.

SAR değeri nedir konusunda sizlerle paylaştığımız bilgiler ışığında hareket etmeli ve özellikle de bağışıklık sisteminin bozulmaması adına SAR değerine dikkat etmelisiniz. Günümüzde en çok Çin malı olarak adlandırdığımız cihazlarda SAR değeri açıklanmadığı için bu tür cihazlardan kesinlikle uzak durmalı ve minimum zararı görmek için tercihlerinizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu