Mobil

Telefon Rehberim Silindi, Geri Nasıl Getirebilirim?

Cihaza bağlı sorunların yanı sıra kullanıcı hatası da rehberin silinmesine sebebiyet verebiliyor… Telefon rehberim silindi, geri nasıl getirebilirim? Sorusuna birlikte yanıt arayacağız. Ne yazık ki akıllı cihaz sahiplerinin en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi de budur. Sık sık silinen rehber, kişiyi zor durumda bırakıyor ve özellikle acil anlarda sıkıntı daha büyük bir hal alıyor.

Rehberin silinmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi zararlı yazılımlardır. Cihazlarınıza herhangi bir uygulama yüklemeden önce, sizden talep edilen izinleri detaylı bir şekilde inceleyin. Rehberinize erişim sağlayan uygulamalar ne yazık ki doğrudan etki ediyor ve bu durum sizlerin aleyhinize oluyor.

blank

Silinen Telefon Rehberimi Nasıl Geri Getirebilirim?

Peki silinen rehberi geri getirmek mümkün mü? Teknoloji dünyası birçok şeyi mümkün hale getirmiş durumda ve endişe etmenize gerek yok, çünkü rehberinize kısa süre içerisinde erişim sağlayabileceksiniz. Gelin hep birlikte bu süreci detaylı bir şekilde inceleyelim ve soru işaretlerini de yok etmiş olalım…

  • Google Senkronizasyon açık olduğu takdirde endişe edeceğiniz bir durum söz konusu değildir. Cep telefonlarınız ile yaptığınız her işlemde senkronizasyon sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor ve yedekleri alınıyor. Rehberiniz silindiği takdirde sizler de Gmail üzerinden rehberinize erişim sağlayabileceksiniz. Peki ama nasıl?
  • Gmail hesaplarınıza giriş yapın ve hemen ardından ‘’Kişiler’’ butonuna tıklayın. Otomatik olarak senkronize edilmiş, yani yedeklenmiş olan rehberiniz, liste halinde karşınıza çıkacak ve sizlere sunulacaktır.
  • Hemen ardından, ‘’Değişiklikleri geri al’’ butonuna tıklayarak sizler de Google hesabınızda var olan numaraları tekrar rehberinize dahil edebiliyorsunuz ve bu işlem birkaç dakika sürecektir.
  • Rehberinizi geri getirmeden önce tarih aralığını da belirlemeniz gerekiyor ve unutmayın, 30 günlük bir yedekleme planı söz konusu ve bu ayrıntı da önem arz ediyor. Peki ya Google senkronizasyon aktif değilse? İşte o zaman kötü bir haber vermek durumunda kalıyoruz ve ne yazık ki sizi zararlı yazılımlara yönlendireceğiz. Root yaparak kullanabileceğiniz uygulamaların büyük bir kısmı fayda sağlamıyor ancak bazı forumlarda tavsiye edilen uygulamalar var ve rehberinizi geri getirebileceğinizi iddia ediyorlar.

Zararlı Yazılımlar Hakkında

Cihazlarınızı root ederek bu uygulamaları kullanabiliyorsunuz ancak büyük bir risk alacağınızı da bir kez daha hatırlatmak isteriz. Tavsiye vermeyeceğiz çünkü fayda sağlayacak bir alternatif olduğunu düşünmüyoruz ancak bilginiz ve en azından fikriniz olması adına bu başlığı da sizinle paylaşmak istedik.

Legal bir uygulama ise henüz mevcut değil, yani rehberinizi size geri getirecek olan ve mağazalar tarafından onaylanmış bir yazılım hali hazırda bulunmuyor.

Telefon Rehberi Neden Silinir?

  • Senkronizasyonda meydana gelen küçük bir hata, rehberinize doğrudan etki edecek ve hatta rehberinizi kaybetmenize neden olacaktır. En sık görülen sorunlardan bir tanesi budur ve akıllı telefon kullanıcıları da bu durumdan şikayetçi görünüyorlar.
  • Rehberinizi yedeklemeden sıfırlama işlemi yaptığınız takdirde haliyle rehberinizi kaybedeceksiniz. Bu yüzden yedek almayı unutmayınız.
  • Sim kart değişikliği de telefon rehberinin silinmesine sebebiyet verecektir. Bu tür durumlarda yedekleme işlemi yapmadan sim kart değişikliğine gitmemeniz gerekiyor.
  • Zararlı yazılımlar da doğrudan rehberinize etki ediyor ve hatta cihazlarınızda kayıtlı olan birçok veriyi sizden habersiz olarak silebiliyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi herhangi bir uygulama yüklemeden önce mutlaka izinleri kontrol edin ve sizin onayınız dışında herhangi bir izin talep ediliyorsa o uygulamayı yüklemenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Google senkronizasyon hayat kurtarıyor ve cihazlarınıza can veriyor. Rehber silinmesi durumunda en önemli alternatif ve yardımcı olduğunu bir kez daha hatırlatmış olalım…

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu