Mobil

iPhone’da bilmediğiniz gizli kodlar ve gizli özellikleri

iPhone marka telefonlarda çeşitli gizli kodlar bulunmaktadır. Yazılım geliştiricileri tarafından akıllı cihazlara kodlar bırakılır. Peki birbirinden farklı bu kodlar nedir ve ne işe yarıyor?  iPhone kullanıcıları bu gizli kodları ya da şifreleri bilmeyebilir. Bu  kodlar ve şifreler sayesinde  iPhone telefonunuzda ki bilgilere erişebilir, cihazınızın derinliklerine inebilir ve cihazınızdaki bazı sorunları da çözebilirsiniz.

iPhone cihazınızın gizli ayarlarına ulaşabilmeniz için arama butonuna yazacağınız gizli kodlar var. Bu kodlar ile kilitli özellikleri açabilirsiniz. Bu kodlar cihazınızın yapılandırılmasında önemli değişiklikler yapabilir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kodun hangi işlevi yerine getireceğinden emin olunuz. İşte gizli iPhone kodları

iPhone Numara Gizleme Kodu

Yapılan aramalarda numaranızı karşı tarafın görmesini istemeyebilir, gizli kalmasını isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken #31# bu kodun ardından aramak istediğiniz telefon numarasını tuşlayarak, arama yaptığınızda karşı tarafa numaranız bilinmeyen numara olarak gidecektir. Örnek: #31#1234567890 ya da tüm yapılan aramalarınızı gizlemek, arayan kimliğini devre dışı yapmak isterseniz Ayarlar > Telefon > Arayan Numaramı Göster seçeneğini kapatarak da numaranızı gizleyebilirsiniz.

Çağrı Engelleme

iPhone’larda sizi rahatsız etmesini istemediğiniz numaraları nasıl engellersiniz? *33*0# kodu arama alanına yazarak “Ara” ya dokunarak “PIN”i, SIM kartınızın sayısal kodu ile değiştirmelisiniz. Peki SIM kart PIN’ ininiz yoksa PIN yerine istediğiniz numarayı yazabilirsiniz.

blank

iPhone Test Kodu

iPhone cihazınızda “Field Test“ sorun giderme moduna erişebilmeniz için ilk yapılması gereken telefonunuzun uygulamasını açarak *3001#12345#* kodunu arayın. Bu kod ile sinyal gücünün test edilmesi gibi çeşitli işlemleri yapabilirsiniz. Hücresel sinyal gücünüz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bulunduğunuz alanda sinyalinizin en güçlü ve en zayıf alanı tespit edebilirsiniz. Bu özel ekran ile telefonunuz üzerinde tam hakimiyet kurabilirsiniz.

iPhone Çağrı Bekletme

iPhone cihazınıza arama geldiğinde arama bekletme özeliği aktif değilse ve o sırada görüşme yapıyorsanız sizi kimin aradığından haberiniz olmaz. Yapmanız gereken işlem çok basit #43# yazarak cihazınızın arama bekletme özeliği etkin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. #43# yazarak arama bekletmeyi etkinleştirebilirsiniz ya da tekrar kapatabilirsiniz. Ayrıca cihazınızın ayarlar bölümünden arama bekletme seçeneğinden çağrı bekletme durumunu etkinleştirebilirsiniz ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone Çağrı Yönlendirme

Telefon aramalarını başka bir numaraya yönlendirmek istiyorsanız arama yönlendirme durumunu sorgulamak için  #21# tüm bu özellikleri iptal etmek içinse ## 002 # kodunu kullanmalısınız. Ayrıca çağrı yönlendirme yapabilmek için Ayarlar > Telefon > Çağrı Yönlendirme bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

iPhone Numara görünümünü açma ve kapatma

iPhone cihazınıza arama geldiğinde arayan kişinin telefon numarasını gösterip göstermeyeceğini görebilmek için kullanabilirsiniz. #30# bu kod arayan numara gösterimini etkinleştirir.

iPhone IMEI Numarası öğrenme Kodu: *#06#

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu