Mobil

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor?

Yeni nesil teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar hayatlarımızın her anında yer almaya başladı. Bu konumuzda sizlere telefon neden yavaş şarj oluyor başlığını sunacağız ve bu soruya yanıt bulmayı deneyeceğiz. Akıllı telefon kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi gündelik hayatlarımızda birçok işlemi de yine bu telefonlar aracılığı ile yerine getiriyoruz.

Hal böyle olunca telefonlara duyulan ihtiyaçlar da doğru orantılı olarak artıyor. Kullanımın gün içerisinde fazla olması şarj sorununu da gün yüzüne çıkartacaktır. Peki asıl sorun, şarj eylemi neden yavaş bir şekilde gerçekleşiyor? Birçok farklı neden ile karşı karşıya gelebilirsiniz ve bu nedenlerden en önemlisi ise şarj kablosu problemidir. Hali hazırda kullandığınız şarj kablosunu detaylı bir şekilde kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Herhangi bir yıpranma ya da kopma sorunu yaşanıyorsa eğer şarj eyleminin yavaş bir şekilde gerçekleşmesi de gayet normal bir durumdur.

Şarj aletinizi değiştirebilir ve bu sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. Profesyonel bir çözüm üretmek istiyorsanız eğer kesinlikle orijinal şarj aleti tercihinde bulunmanız gerekiyor. Muadil ürünler ya da yan sanayi adını verdiğimiz orijinal olmayan şarj aletleri ne yazık ki hiçbir şekilde fayda sağlamayacak ve telefonlarınıza zarar verecektir.

blank

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor?

Dilerseniz daha detaylı bir aktarımda bulunmak adına bu sorunları maddeler halinde paylaşalım ve yine çözüm önerilerini de liste halinde sizlere aktarmış olacağız.

1. Şarj kablosunda meydana gelen herhangi bir yıpranma ya da aşırı kullanım nedeniyle yavaş şarj sorunu karşınıza çıkabilir. Bir diğer neden ise az önce de ifade ettiğimiz gibi orijinal olmayan şarj aletlerinin kullanılmasıdır. Fiyatı her ne kadar uygun olsa da bu şarj aletlerinin bataryalarınıza da zarar vereceğini unutmamanız gerekiyor.

2. Telefonlarınız yavaş şarj oluyorsa eğer bataryalarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Her bataryanın kendi içerisinde bir kullanım ömrü vardır ve bu süreç tamamlandığında değişime ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte orijinal olmayan batarya kullanıyorsanız da yine yavaş şarj sorunu ile karşı karşıya geleceksiniz.

3. Usb girişini kontrol etmeyi denediniz mi? Cihazlarınızın şarj alan kısmında bir sorun yaşıyor olabilirsiniz ve donanımsal sorunlara bağlı olarak yavaş şarj problemi de gün yüzüne çıkacaktır. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya iseniz servis desteği almak dışında yapabileceğiniz herhangi bir şey olmayacaktır. Bu tür durumlarda veri akışının güçlü ve sağlıklı bir şekilde yapılması ne yazık ki mümkün değildir.

4. Güç kaynağını kontrol etmeyi denediniz mi? Yavaş şarj sorununun en önemli nedenlerinden bir tanesi de prizlere bağlı sorunlardır. Yeterli enerji sağlanmadığı ve verilmediği takdirde yavaş şarj alıyor uyarısı ile karşı karşıya geleceksiniz. Bu tür durumlarda farklı bir prizi deneyebilirsiniz ve emin olun sorunu çözümlediğinizi fark edeceksiniz.

Bu tür durumlarda servis desteği almanızı gerektirecek sorunlar da gün yüzüne çıkabilir. Eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa yetkili servisler ile iletişime geçebilirsiniz. Garanti süresi dolan cihazlar için özel servis desteği almanız öneriliyor ve bu sayede donanımsal problemi de ortadan kaldırmış olacaksınız.

Telefon neden yavaş şarj oluyor? Sorusuna yanıt verebilmek adına kapsamlı bir yazı hazırladık. Bu maddelere göz attığınız takdirde sizler de sonun asıl nedenine ve nedenlerine erişim sağlayabilecek ve çözüm için hareket geçebileceksiniz. Genellikle şarj aleti ve batarya ile ilgili sorunlar karşımıza çıkıyor ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde cihazlarınızın kullanım ömrü de her geçen gün biraz daha azalıyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu