Mobil

Optimize Ne Demek?

Akıllı telefon kullanıcıları ile birlikte bilgisayar kullanıcılarının da son dönemde daha sık karşı karşıya geldiği terimlerden bir tanesi olan optimize, en uygun hale getirmek ve en iyi şekilde kullanmak anlamları ile tanımlanıyor. İngilizce dilinde optimized olarak yer alan bu kelime, teknoloji tutkunlarını daha yakından ilgilendiriyor diyebiliriz. Birtakım iyileştirmeler ve güncellemeler doğrultusunda yapılan eyleme de optimize etmek adı veriliyor ve zaten bir alt başlıkta bunu çok daha detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Optimize Etmek Ne Demek?

Bir yazılım ya da herhangi bir programı, kullanıcıların çok daha iyi şekilde kullanabilmesi ve yine aynı programdan daha fazla verim elde edebilmesi adına iyileştirmeler yapılması işlemidir. Whatsapp optimize ediliyor ya da Google Drive optimize ediliyor gibi bildirimler ile karşı karşıya geldiğinizi varsayarak örnekler vermeye devam ediyoruz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi teknoloji tutkunları bu bildirim ile çok daha sık karşı karşıya geliyor.

Optimize çalışması ile birlikte sahip olduğunuz uygulamadan daha yüksek verim elde etme şansına sahipsiniz.

Optimizasyon Programları Hakkında

Akıllı telefonlarınız artık çok daha yavaş çalışıyor ve verimlilik konusunda sorun yaratıyorsa sizler de hiç tereddüt etmeden optimizasyon çalışması yapabilir ve verimi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Optimizasyon programlarının kullanımı oldukça basit ve daha da önemlisi bu programların ücretsiz olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Yeni dönemde teknoloji hayranları bu eylemi sık sık yerine getiriyor ve fayda sağladıklarını ifade ediyorlar.

blank

Optimizasyon Ne İşe Yarıyor?

Aksaklık yaşatan ya da herhangi bir sorun ile canınızı sıkan teknolojik bir cihaz ve kullandığınız bir programın verimini arttırmak isterseniz eğer sizler de optimizasyon çalışmasına başvurmak durumundasınız.

– Üçüncü parti programlardan destek almanız gerekiyor ve bu bağlamda herhangi bir sorun yaşayacağınızı da kesinlikle düşünmüyoruz. An itibarıyla hizmet veren çok sayıda program var ve az sonra bu isimlere detaylı bir şekilde yer vereceğiz. Optimizasyon işlemi ile birlikte bir programı verimlilikte en üst seviyeye taşıyabiliyor ve elde edeceğiniz faydayı da büyük ölçüde arttırmış oluyorsunuz.

Performans arttırmak için de yine optimizasyon desteğine ihtiyacınız vardır. Basit bir örnek ile devam edelim… Whatsapp optimize ediliyor bildirimini sık sık görüyor olmalısınız. Uygulama sahipleri, uygulama üzerinde birtakım çalışmalar yaparak cihazınıza en uygun hale getiriyor ve yine programdan daha fazla verim elde etmenizi sağlıyorlar.

Bu durum diğer tüm uygulamalar için de geçerlidir ve bu sayede çok daha faydalı bir kullanım mümkün hale getiriliyor.

CCleaner

Optimizasyon programı denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi de CCleaner oluyor. Ücretsiz download edebileceğiniz bu program sayesinde sizler de cihazlarınızdan daha fazla verim elde edecek ve daha da önemlisi performansı bir adım daha yukarıya taşıyacaksınız. Beklentilerinize yanıt verecek olan özel bir program olduğunu düşünüyoruz ve optimize etme konusunda da fazlasıyla başarılı görünüyor.

Advanced Mobil Care

CCleaner ile aynı sınıfta yer alan ve yine en çok tercih edilen optimizasyon programlarından bir tanesidir. Üçüncü parti yazılımı tercihinde bulunmak istediğinizde bu tür isimleri listenin başına eklemenizi tavsiye ediyoruz. Hiçbir şekilde zararlı yazılımlar değildir ve kişisel verilerinizi de koruma altına alacağını özellikle hatırlatmak isteriz.

Optimize ne demek sorusuna yanıt verdikten hemen sonra bu konuda yardım alabileceğiniz güvenilir ve profesyonel programları da sizinle paylaşmak istedik. Elbette çok daha fazla uygulama mevcut ancak popüler olanlar ve editörlerimizin önerdiği isimler bu şekildedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu