Mobil

Telefon Neden Isınır?

Akıllı telefonlar hayatlarımızı esir almış durumda. Sadece iletişim kurmak için değil, gündelik hayatlarımızdaki birçok işi halletmek ve bunun yanı sıra keyifli oyunlar ile birlikte eğlenceli zaman geçirmek için de yine bu teknolojiden en iyi şekilde faydalanıyoruz. Telefon neden ısınır sorusunun yanıtı da bu cümlelerde gizli. Gerçekten müthiş bir teknoloji ve gelişimi yakından takip edenler için de bunun ne kadar muazzam olduğunu görebiliyoruz.

Mail atmak, oyun oynamak, toplantı yapmak ve çok daha fazlası… Bir tek tuş ile tüm bunları ve daha fazlasını yapabiliyor olmak gerçekten harika bir olay. Peki ama kullandığımız cihaz neden aşırı şekilde ısınıyor ya da neden bu tür bir sorun yaşıyoruz? Dilerseniz bu sorunun cevabına alt başlıklar halinde yanıt verelim ve sizleri de bilgi sahibi yapmış olalım.

Uzun Süreli Kullanım

Bir arabayı bile uzun süre kullandığınızda motorunun soğuması için 5dakika kenara çekip beklemeye alıyorsunuz. Ya da bir vantilatörü kullanırken saatlerce çalıştırmıyorsunuz. Akıllı telefonlar da teknolojinin bizimle buluşturduğu ürünlerden biri ve aşırı kullanıma bağlı olarak ısınmaları gayet normaldir.

Kullanım süresi boyunca çok fazla enerji harcanıyor ve haliyle ısınma problemi gün yüzüne çıkıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak gibi bir şey ne yazık ki söz konusu değildir. Eğer çok fazla kullanırsanız ısınma problemi ile mutlaka karşı karşıya geleceksiniz. Yapmanız gereken şey ise o an telefonu biraz oldun dinlendirmek ve elinizden bırakmak olacaktır.

telefon-neden-isinir

Uygulama Kullanımı

Cihazlarınızın kaldıramayacağı bir uygulama ya da oyunda uzun süre vakit geçirdiğinizde de aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya geleceksiniz. Hatta bazı telefonlar o kadar çok ısınıyor ki elinizde tutamaz hale geliyorsunuz. Yeni çıkan oyunlarda bunu daha fazla yaşıyoruz ve oyun süremizi kısaltmamız gerekiyor.

Aslına bakarsanız ilk başlık ile örtüşen bir durum ve uzun üre oyun oynamak yerine zaman zaman telefonlarınıza da dinlenmesi için zaman vermeniz gerekiyor. Bunu yatığınızda en azından bir süre daha oyun oynama şansı elde edeceksiniz.

Şarj Sorunu

Bazı cihazlarda şar tamamlansa bile elektrik almaya devam ediyor ve bu da cihazın ısınmasına neden oluyor. Telefonunuz şarj olurken güç yüklemesi nedeniyle daha fazla ısınacaktır ve bu büyük bir sorun değildir. Yeni nesil telefonlarda bu sorunun az da olsa çözümlendiğini görebiliyoruz. %100 doluluk sağlandığında prizde bekletmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde ısınma sorunu cihazlarınıza zarar verebilir ve zaten kullanma kılavuzunu incelerseniz doğru kullanımın bu şekilde olduğunu sizler de net bir şekilde fark ediyor olacaksınız.

Telefonunuzu doğru bir biçimde şarj etmeniz, pil ömrünün uzaması adına da büyük önem arz ediyor. Kullanıcıların bu konuda da dikkatli davranmalarını rica ediyoruz.

Download İşlemi

Aynı anda 2 ya da 3 uygulamayı download etmeye kalktığınızda işlemci hata verebiliyor. Bir süre sonra ısınma problemi karşınıza çıkacaktır. Güçlü cihazlarda ve daha doğrusu yeni nesil akıllı telefonlarda bu sorunu yaşamazsınız ancak eski tip bir telefona sahip iseniz bu sorun canınızı sıkabilir.

Aşırı yükleme yapmak yerine biraz sakin davranmak ve uygulamaları da tek tek indirmek gerekiyor. Böylesi çok daha sağlıklı olacak ve cihazlarınızın performansına da zarar vermeyecektir.

Aktarmak istediklerimiz şimdilik bu kadar. Eğer sizler de ısınma problemi yaşıyorsanız yukarıda bahsi geçen detayları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Emin olun alacağınız önlemler az da olsa fayda sağlayacak ve cihazlarınızı da koruma altına alacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu