Mobil

Telefon Hızlandırma

Telefon Hızlandırma

Günümüzde hemen herkesin elinde bir cep telefonu var. Bu telefonların büyük bir çoğunluğu Android İşletim sistemine sahip cep telefonlarından oluşmaktadır. Dünya üzerindeki akıllı telefonların yaklaşık %57’si Android işletim sistemine sahiptir. ios işletim sistemine sahip telefonların pazar payı %20 şeklindedir. Bilinçli yada bilinçsiz olarak kullanılan telefon zamanla ağırlaşarak kullanılmaz bir hale geliyor. Telefonu hızlandırmanın yollarını bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

telefon hizlandirma yontemleri

Android telefonu yavaşlatan nelerdir?

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, zaman zaman telefondaki yavaşlamadan şikayet ettiğiniz olmuştur. Bu son derece doğal bir durumdur. Cihazın donanımı ne kadar güçlü ve gelişmiş olursa olsun Android akıllı telefon zaman zaman hantallaşabilir. Android telefonu en fazla yoran kullandığınız uygulamalardır. Bunların içerisinden kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzda bekletmeyin. Çünkü kapalı olduğunu düşündüğünüz çoğu uygulama arka planda çalışmayı sürdürür. Hem şarj kaybına hem de telefonu ağırlaştırmaya neden olur.

Bir diğer önemli sebep de telefonun ana sayfasına eklediğiniz widgetlerdir. Android telefonlarda kullandığımız ana sayfa ve widgetler telefonu aşırı derecede yorar ve ağırlaştırır. Bu sebeple iphone telefon tuş kilidi açılınca direkt olarak menüye yönlendirme yapmaktadır. Anasayfanızı sade ve az widgetli kullanmaya gayret edin.

Android Telefon Hızlandırma yöntemleri nelerdir?

En güzel çözüm gerekli yedekleri aldıktan sonra telefona format atmak olsa da öncesinde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında Android’li akıllı telefonunuzu hızlandırabilmeniz için bir takım ipuçları sıraladık. Aşağıda yer alan işlemleri uygulamak Akıllı telefonunuzda herhangi bir sistem sorununa yol açmayacaktır.

Ekran Animasyonları

telefon hizlandirma 2

Telefonunuzda görsellik ile performans arasında seçim yapmalısınız. Telefon Performansını arttırmak için, Ayarlar > Ekran > Animasyon adımından düzenleme yapınız.

Tarayıcı Eklentileri

telefon hizlandirma 1

Akıllı telefonu en çok yoran işlemlerden biri de web tarayıcının kullanıldığı durumlardır. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem, tarayıcı eklentilerinin kapatılması veya onay ile çalış seçeneğidir.Bu işlem için internet > Ayarlar > Eklentileri Etkinleştir adımından yapabilirsiniz.

Üçüncü Şahıs Arayüzler Kullanın

Launcher Pro ve ADW Launcher uygulamalarından birini deneyebilirsiniz. Android’in kendi arayüzü de zaman zaman yavaşlamaların sebebi olabiliyor.

Animasyonlu Duvar Kağıdı

telefon hizlandirma 3

Animasyonlu duvar kağıtları seçeneği, telefonu yavaşlatan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hareketsiz bir görsel belirlerseniz telefondaki rahatlamayı gözlemleyeceksiniz.

Bekleme Ekranı Widgetları

telefon hizlandirma 4

Widgetlar kullanışlık bakımından son derece önemli olsa da sistem kaynaklarının yoğun olarak tüketilmesinde önemli bir etken. Bekleme ekranından kaldırmanız fayda sağlayacaktır.

Kullanılmayan Uygulamalar

telefon hizlandirma 5

Sık kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanız önemli bir etken olacaktır. Uygulamaların çoğu arka planda işlem yapmaya devam ettiğinden, telefon yavaşlayabilir ve şarjı fazla tüketirler.

Güncelleme Sıklığı

telefon hizlandirma 6

Mailleriniz ve benzeri hesaplarınızın güncelleme aralığını siz belirlediyseniz, bu süreyi uzatarak cihazın daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Güncelleme süresinin 15 dakikanın altında olmamasına dikkat edin.

Antivirüs kullanmayın

telefon hizlandirma 7

Android işletim sistemi açık kaynak kodlu Linux ile geliştirildiğinden virüsleri tanıma özelliği yoktur. Android marketten oyun ve uygulama yüklemeniz sizi güvende tutacaktır. Virüs tehlikesini yaşamayacağınız bir ortamda antivirüs kullanmanın mantığı da yoktur. Antivirüsler telefon sistemini çok sık kullandığı ve arka planda sürekli çalıştığı için yavaşlamaya neden olurlar.

Günümüzde sürekli gelişen uygulama ve oyunlar sistem özelliklerini zamanla yetersiz hale getiriyor. Yardımcı programlarla önlem alabilirsiniz. Android Asistant programı ile uygulama ve oyunlardan çıktığınız zaman bu program ile arka planda gizli olarak çalışan uygulamaları durdurabilirsiniz. Böylece sisteminizde daha fazla kullanılabilir alan açacak ve telefonunuzu rahatlatacaktır.

Tüm anlatılanlar sizin için yeterli değilse ve daha başka yöntemler denemek istiyorsanız, kişiselleştirilmiş ROM’lar yükleyebilirsiniz, dosya dizin sistemini üzerinde değişiklikler, hatta işlemci üzerinde hız aşırtma denemeleri yapabilirsiniz. Ancak bu işlemlerin telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabileceğini ve hatta düzeltilemez hasarlara neden olabileceğini de unutmayın.

Telefon Hızlandırma yöntemleri hakkında farklı bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu