Mobil

Android ve iPhone Uygulama Gizleme [Kesin Çözüm]

Günümüzde akıllı telefonlar çok fazla bilgiler barındırmaya başladı. Başkalarının görmesini istemediğiniz durumda uygulama gizleme yöntemini kullanabilirsiniz. Telefonunuzda gizli olmasını istediğiniz uygulamalar olabilir. Instagram, WhatsApp, facebook, fotoğraf galerisi gibi başkasının görmesini istemediğiniz uygulamaların göz önünde olması artık sizi rahatsız etmesin.

Kişisel cihazınızda olan bilgilerin başkasının görmesini istemeyebiliriz. Bu bilgileri göz önünde olmaması için bazen ekran kilidi yeterli olmayabilir. Kilit ekranına ulaşıldığında telefonunuzda ki bütün bilgilere ulaşılmış oluyor. Bu gibi durumlara düşmemek için cihazınızdaki uygulamaları nasıl gizlersiniz? Neyse ki Android böyle günler için var. Bu uygulamaları nasıl gizleyeceğiz? Sizlere yazımızda bu yöntemleri anlatacağız.

blank

Samsung Uygulama Gizleme

Samsung kullanıcıları çok şanslısınız. Samsung marka telefon ve tabletlerin bir çoğunda yüklü olarak gelen Launcher uygulaması, uygulama gizleme özelliğine sahip. Eğer yoksa Nova Launcher’i ücretsiz olarak indirebilir ve uygulama gizleme menüsünden son derece kolay bir şekilde uygulamaları gizleyebilirsiniz. Gizli uygulamalar menüsünde bulunan kutucuklara tik atarak gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Güvenli klasör özelliği ile de uygulamanızı gizleyebilirsiniz. Ana ekranda görünmesini istemediğiniz uygulamalar için; Ayarlar > Ekran > Ana Ekran > Uygulamaları Gizle seçeneğini kullanabilirsiniz.

Huawei Uygulama Gizleme

Huawei telefonlarda uygulama gizleme işlemi için; Go Launcher EX uygulamasını kullanabilirsiniz. Yükleme yaptıktan sonra Menü > Uygulamalar > Uygulama gizle seçeneğine tıklayın ve görünmesini istemediğiniz uygulamaları gizleyebilirsiniz.

LG Uygulama Gizleme

LG marka telefonlarda Ayarlar > Ekran > Ana Ekran > Uygulamaları Gizle kısmından bu işlemi yapabilirsiniz. Yada ana ekranda uygulama kısmından giriş yaparak gizleme ekranını görebilirsiniz.

HTC Uygulama Gizleme

HTC telefon kullanıcıları, uygulama çekmecesi kısmında üç noktadan oluşan menüye giriş yaptığınızda, Göster/Gizle seçeneği ile istediğiniz uygulamayı gizleyebilirsiniz.

iPhone Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone’da uygulamaları gizlemek aslında son derece basittir. İstediğiniz uygulamaya hafifçe dokunun. Uygulama titremeye başladığında hangi uygulamayı gizlemek istiyorsanız, tutup herhangi bir uygulamanın içine attıktan sonra klasör oluşacaktır.

blank

Gizlemek istediğiniz uygulamayı tutup klasör içinde sağ tarafa kaydırın. Uygulama klasöründe yeni bir sayfa açılacak. Uygulamalarınız göz önünde olmayacaktır.

İOS’ ta uygulama klasörü kısmına bir uygulama koymadan 2. Klasör sayfasına gidemezsiniz. İki uygulamanın bulunduğu bir klasörde en fazla iki sayfa yapılabiliyor. Bu özellik uygulamaları gizlemede kullanılıyor.

Apple, son güncellemeler ile yerleşik uygulamalarını da kaldırma özelliğini aktif hale getirdi. Apple’ın kendi üzerinde gelen uygulamaları kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. Uygulama gizleme konusunda yaşadığınız sorunları yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu