Mobil

Telefon Hafıza Kartını Okumuyor!

Micro Sd hafıza kart desteği ile birlikte sizler de cep telefonlarınızın depolama alanını genişletebilir ve daha fazla kayıt alabilirsiniz. Fakat bazı zamanlarda telefon hafıza kartını okumuyor gibi sorunlar yaşanabiliyor ve bu yazımızda bu sorunun nasıl ve ne şekilde çözümleneceğini inceleyeceğiz ve bu konuda siz değerli cep telefonu sahiplerine de yardımcı olacağız.

Telefon Hafıza Kartını Görmüyor!

Hafıza kartının cep telefonu tarafından tanınmaması ya da okunmamasının bazı nedenleri var. Bu nedenleri tespit ettiğiniz takdirde daha kolay çözüm üretebilir ve sonuç elde edebilirsiniz. Dilerseniz bu sorunlara hep birlikte göz atalım ve neler yapabileceğinizi de yine birlikte incelemiş olalım.

  • Hafıza kartının kirlenmesi ilk maddemiz olacaktır. Bu durum yapmanız gereken tek şey üzerini pamuklu bir bez ile silmek ve temizlemek olacaktır. Kirlenme durumunda cep telefonunun hafıza kartını tanımaması gayet normal bir durumdur ve kısa süreli bir bakım ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Hafıza kartına zarar vermemek adına çok hassas davranmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
  • Bir diğer unsur ise hafıza kartının oksitlenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamda kalan hafıza kartı bir süre sonra oksitlenme sorunu ile karşımıza çıkıyor ve ne yazık ki işlevini yitiriyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün değil ve yapmanız gereken tek şey ise yeni bir hafıza kartı satın almak olacaktır. Aynı durum cep telefonlarınız için de geçerlidir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortam hem cep telefonlarınıza hem de bataryalarınıza zarar verir ve oksitlenme sorununu gün yüzüne çıkartır. Bu tür sorunlardan uzak kalmak adına daha dikkatli ve daha hassas davranmak durumundasınız. Aksi takdirde kullanım ömrü her geçen gün biraz daha azalacaktır.
  • Hafıza kartının yuvadan çıkması durumunda da cep telefonlarınız hafıza kartını tanımayacak ve bu konuda sorun yaşatacaktır. Yuvayı kontrol edin ve hatta mümkünse kartı bir kez çıkartıp tekrar takın. Sorun çözülmüş olacaktır.

telefon-hafiza-kartini-okumuyor

Neler Yapabiliriz?

Yeni satın aldığınız hafıza kartını temizlediniz, yuvaya tekrar taktınız ve oksitlenme sorunu olmadığından emin oldunuz fakat yine de çalışmadığını gördünüz… İşte bu durumda yapabileceğiniz tek bir şey var. Hafıza kartını farklı bir telefonda deneyin. Eğer çalışıyorsa belli ki sorun telefondan kaynaklı. Çalışmıyorsa hafıza kartının sorunlu olduğunu tespit edebilir ve değiştirebilirsiniz. Ya da dilerseniz yeni bir hafıza kartı satın alabilirsiniz. Daha fazla depolama alanına sahip olmak adına tercih ettiğiniz hafıza kartlarının kullanımı bir hayli kolaydır ancak bu tür sorunlar da yaşanabiliyor ve bir süre sonra can sıkıcı durumlar ortaya çıkıyor.

Endişe etmenize gerek yok ve yukarıda bahsi geçen adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de sorunu kısa süre içerisinde çözmüş olacaksınız. Mikro SD kart seçimi yaparken de marka ürünleri tercih etmenizi ve en azından bu ürünleri bir adım daha ön plana taşımanızı tavsiye ediyoruz. Fiyatları tabii ki çok daha pahalı olacaktır ancak kullanım ömrü ve performans konusu bakımından sizleri de tatmin edeceğini düşünüyoruz. Depolama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız eğer bu kartlara her daim ihtiyacınız olacaktır ve yine bu kartlar sayesinde cep telefonlarınızda daha fazla alan açabiliyor ve kayıt yeri yaratabiliyorsunuz. Zaten kartların asıl kulanım amacı da budur ve bu amaca yönelik en işlevsel ürünler olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu