Mobil

Telefon Bataryası Ne Zaman Değiştirilmeli?

Cihazlarınızın pil ömrünü uzatmak ve daha verimli bir kullanım sağlamak adına sizler de belli dönemlerde batarya değişikliğine gidebilirsiniz. Batarya ne zaman değiştirilmeli sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

Bataryanın Şişmesi

Yüksek ısı ya da aşırı kullanıma bağlı olarak bataryalar şişme yapabilir. Bu tür durumlar sık sık yaşandığı takdirde sizler de hiç vakit kaybetmeden batarya değişimi yapabilirsiniz. Batarya seçimi yaparken orijinal olup olmadığını da kontrol edin çünkü yan sanayi diye tabir ettiğimiz ürünler ne yazık ki pil ömrünü azaltıyor ve aynı zamanda cihazlarınıza da büyük ölçüde zarar veriyor. Bu hassasiyet yerine getirildiği takdirde herhangi bir sorun yaşayacağınızı da kesinlikle düşünmüyoruz.

Bataryanın Şarj Olmaması

Şarja taktığınız halde şarj olmadığını fark ediyorsanız eğer öncelikli olarak şarj aletinizi kontrol edin. Farklı bir telefonu sorunsuz bir şekilde şarj ediyorsa batarya değiştirmenin zamanı geldi demektir. Bu sorun çok fazla yaşanıyor ve artık bataryanın ömrünün bittiğini de net bir şekilde anlayabiliyoruz. Orijinal batarya değişimi ile birlikte sizler de sorunu en kısa süre içerisinde ve yine en sağlıklı şekilde çözmüş olacaksınız.

telefon-bataryasi-ne-zaman-degistirilmeli

Bataryanın Hızlı Bitmesi

Cihazlarınızı kullanmaya devam ettiğiniz ürece pil ömrü de her geçen gün biraz daha azalacaktır. Bu tür durumlarda da batarya değişimi yapmak gerekiyor ve uzmanların tavsiyesi de kesinlikle bu yönde. Şarjınız eskiye kıyasla daha az gidiyorsa ve hemen bitiyorsa değişim yapabilirsiniz. yetkili servisleri ziyaret ederek orijinal batarya satın alabilirsiniz ve yan sanayi ürünlerden uzak durmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Isınma Durumu

Şarj etme eylemi esnasında bataryalarınızı kontrol edin. Hafif bir ısı durumu mümkündür ve normal olan da budur ancak aşırı ısınma durumu söz konusu olduğunda batarya değişimi yapmanız gerekiyor. yine orijinal batarya tercihinde bulunarak sizler de telefonlarınıza hayat verebilirsiniz. aşırı ısınma durumunun önüne geçilmediği takdirde bir süre sonra batarya patlaması dediğimiz üzücü olay da meydana gelebiliyor. Bu konuda ekstra hassasiyet göstermek gerekiyor ve uzmanlar da uyarılarına devam ediyorlar.

Oksitlenme

Akıllı telefon kullanıcılarının yaşadığı bir diğer sorun da oksitlenme sorunudur. Suya maruz kalan cihazlar kısa bir süre sonra değişime ihtiyaç duyacak ve herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Aynı şey bataryalarınız için de geçerlidir ve suya temas durumunda oksitlenme sorunu gün yüzüne çıkıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için elbette yeni bir bataryaya ihtiyacınız olacaktır. Oksitlenme, ciddi manada büyük bir sorun ve kısa süre içerisinde cihazın tüm noktalarını ele geçirerek yine cihazı kullanılmaz hale getiriyor. Suya temas ile birlikte aşırı sıcak ve soğuk durumu da bataryalarınıza zarar verecek ve kullanılamaz hale getirecektir.

Fiziksel Hasar

Bataryanın fiziksel hasar görmesi ya da zedelenmesi durumu da kullanım ömrünü azaltıyor. Bu tür durumlarda ne yazık ki değişim dışında herhangi bir çözüm durumu karşınıza çıkmıyor. Yeni bir batarya satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Batarya değişimine dair merak edilenleri sizinle de paylaşmak istedik. Akıllı telefon kullanıcıları bu konuda fazlasıyla bilgi sahibi ancak merak edilen konular da mevcut ve editörler olarak bu konulara değindik. Var olan sorunlar canınızı sıkıyorsa eğer sizler de yeni bir batarya satın alarak akıllı telefonlarınızın kullanım ömrünü arttırabilirsiniz. Değişim zamanı geldiğinde tereddüt etmeden yeni bir batarya satın almanızı bir kez daha tavsiye ediyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu