Android

Tablete Format Atma [Kesin Çözüm]

Android tabletinizde yavaşlama, donma, kasılma gibi sorunlar mi yaşıyorsunuz? Tüm Android sistemine sahip tablet cihazları için geçerli olan format atma işlemini sizler için bu yazımızda ele alacağız. Belirli bir zaman sonra tablet cihazlarda ağırlaşma, hantal bir şekilde çalışması can sıkıcı bir hal almakta. Bu gibi sorunlar ile karşılaştığınızda tabletinize format atmanız gerekmektedir.

Tablete format atma işlemi PC’ye atılan format işlemi gibi karışık, meşakkatli bir işlem değil, bu yüzden herkesin rahatlıkla yapabileceği bir işlem. Format atmak isteyen kişilerin takip etmesi geren adımlar aynıdır. İşte adım adım Android işletim sistemine sahip tabletlerde format nasıl atılır? Aşağıdaki adımları uygulayarak tabletinize format atabilirsiniz. Anlattığımız yöntem tüm android işletim sistemine sahip bir çok marka ve model ile uyumludur.  Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce tablet cihazınızda bulunan videoları, resimleri, uygulamaları, dosyaları yedeklemeyi unutmayın. Yapacağınız işlemden sonra tüm verileriniz sıfırlanacaktır. Tabletinizin şarj durumunu kontrol etmeyi de unutmayın, tabletinizin şarjı en az yüzde 50 olmalıdır.

blank

Android Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Tablete format atma işleminden önce şarjınızın dolu olması önemlidir. Yani dolu bir batarya ile işlem yapılmalıdır, format esnasında şarjın bitmesi ise cihazınıza kalıcı zarar verebilir. Android tablete format atma işleminden önce cihazınızı kapalı konuma getirin. Android tabletinizde formatlama, sıfırlama, ya da yeniden kurma işlemi için aşağıda yer alan adımları uygulayın. Format atma işlemi modelden modele dört farklı şekilde olmaktadır.

  • Ses açma + güç düğmesi + home düğmesi aynı anda basıp bekleyin.
  • Ses kısma + güç düğmesi + home düğmesi aynı anda basıp bekleyin.
  • Ses açma düğmesi ile güç düğmesine birlikte basıp bekleyin.
  • Ses Kısma düğmesi ile güç düğmesine birlikte basıp bekleyin.

Tabletinizin format atma ekranında aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi “wipe data/ factory reset” seçeneğini seçtikten sonra tabletinizin, modeline göre Ses Açma ya da Ses Kısma tuşunu kullanarak, aşağı yukarı gidebilirsiniz. Seçim için Power (Güç ) tuşunu kullanın. Karşınıza gelen uyarı ekranından “ Yes –delete all user data” seçeneğini seçiniz. Tablet cihazınızda kısa kurulumdan sonra gelen ekrana “reboot system now” seçeneğini seçiniz. Bu aşamalardan sonra tabletiniz kapanıp tekrar açılacaktır. Tabletin yeniden başlamasıyla cihazınıza format atılmış olarak açılacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

2 Yorum

  1. Alcatel A3. Dediklerinizi aynen yapıyorum ama, tablet başlayıp ekran geldikten sonra sürekli, “maalesef Ayarlar durdu”, “maalesef fotoğraflar durdu”, “maalesef wifi durdu”, “maalesef android process acore işlemi durdu”, gibi hangi işlemi açmaya çalışsam “maalesef durdu” iletisi çıkıyor. Lütfen yardım edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu