Sosyal Medya

Tablet için Whatsapp nasıl indirilir ve kurulur?

Android işletim sistemine ya da IOS işletim sistemine sahip olan tabletlerde akıllı cihazlara nazaran bir SIM kart takma durumu söz konusu olmadığında Whatsapp uygulamasının mağaza üzerinden indirilebilmesi de mümkün olmaz. Tabletlere Whatsapp indirme ve kurulum yapmak isteyen tablet kullanıcılarının bazı adımları takip etmeleri gerekir.

Chrome ya da Firefox Yükleme

Tablet cihazlar üzerinden Whatsapp kurulumu yapmak isteyen kullanıcıların cihazlarına Chrome ya da Firefox tarayıcılarından bir tanesini yüklemeleri gerekir. Android işletim sistemine sahip olan tabletlerde genellikle Chrome tarayıcısı hali hazırda yüklü bir şekilde gelmektedir. Ancak IOS işletim sistemine sahip olan tabletlerde Safari adı verilen bir tarayıcı bulunmakla beraber kurulum işlemini bu tarayıcıdan yapabilmek mümkün olmaz. Bu nedenle App Store üzerinden ya Chrome ya da Firefox tarayıcılarından bir tanesinin indirilerek cihaza kurulum işleminin yapılması gerekir. Daha sonrasında Whatsapp uygulamasını yükleyebilmek mümkün olur.

Tablet için Whatsapp Uygulamasını İndirme

Tablet cihazlar üzerinden Whatsapp uygulamasını çalıştırabilmek için aynı numara üzerinden entegre edilmiş olan uygulama yüklü telefona da ihtiyaç duyulur. Kullanıcının kendi cihazına yükleyeceği ya da yüklemiş olduğu Whatsapp uygulaması üzerinden tablete de yükleme işlemini yapabilmesi mümkün olur. Akıllı cep telefonlarında yer alan Whatsapp uygulamasının son sürümünün yüklü olduğundan emin olmak gerekir. Bu nedenle Google Play Store ya da App Store üzerinden sürümünün güncelliği kontrol edilebilir. Telefona yüklenen Whatsapp uygulamasından sonra tablet için de gerekli olan adımların takip edilmesi sağlanmalıdır.

blank

Tablet Masaüstü Versiyonu

Tablet cihazlarda uygulama yüklemesi yapabilmek için Chrome ya da Firefox tarayıcılarından birinin alan kısmına web.whatsapp.com yazılması ve Enter tuşuna basılması gerekir. Bu işlemden sonra Whatsapp uygulamasının mobil ara yüzüne kullanıcının erişimi sağlanır. Bilgisayarlar için tasarlanmış olan bir siteye tablet üzerinden erişim sağlandığı zaman bazı etkenlerin yok olduğu görülmektedir. Bunun için Chrome tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklayarak alt kısımda yer alan “Masaüstü versiyonunu iste” seçeneği üzerinden web versiyona erişim sağlayabilmek mümkün olur. Sitenin masaüstü versiyonuna geçiş yapıldıktan sonra indirme işlemi için gerekli adımlar izlenmelidir. Whatsapp uygulaması tabletler üzerinde de çalışabilecek olan mobil uygulamalardan biri olarak bilinir.

QR Kod

Whatsapp uygulamasının resmi web sitesine masaüstü versiyonu üzerinden erişim sağlandıktan sonra ekranda QR kod görülür. Kullanıcı tarafından cep telefonu kullanılarak bu QR kodun taranması gerekecektir. Telefona geçiş yapılarak Whatsapp uygulamasına giriş yapılır. Uygulamanın sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklandıktan sonra Whatsapp Web seçimi yapılır. Bu kısımda uygulama tarafından otomatik olarak “Kod Taraması” seçeneği devreye girer. Telefonun kamerasının tablette yer alan QR kod görseline tutulduğu zaman tarama işlemi başlatılır. Telefonda yer alan talimatların izlenmesi sonucu QR kod ile tarama işlemi bitmiş olur.

Whatsapp Kurulumu

Tablet cihazların masaüstü versiyonu üzerinden uygulama içerisine erişim sağlayabilmek ve mesaj gönderebilmek yukarıda verilen seçenek ile mümkün olurken her hangi bir kurulum işlemine gerek olmadan web versiyondan mesaj gönderim işlemi yapılabilir. Bununla beraber üçüncü parti uygulamalarını tercih ederek .apk uzantısı ile tablet cihaza Whatsapp uygulamasını yükleyebilmek de mümkün olmaktadır. Cihazda yer alan bu seçenek için yine tarayıcı üzerinden yama hale getirilmiş olan yükleme dosyasını bulabilmek gerekir. Ancak bu dosyalar bazen cihazlara zarar verebildiğinden ötürü Whatsapp uygulamasının kendi web sitesi üzerinde yer alan bu seçeneği kullanmak ve tablet üzerinden Whatsapp kullanımı yapmak diğer yöntemlere göre daha güvenilir bir yol sunar.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu