BlogMobil

Şuan Akıllı Telefonlara Dönüşen Cep Telefonu Teknoloji Nasıl Bulundu?

Cep telefonu günlük hayatımızda oldukça kullandığımız araçlardan biri… Peki, kullandığımız bu telefonları kim bulmuştur? Her geçen gün seviyesi daha da yükselen teknoloji sayesinde artık telefonlar bilgisayarların yerini almış durumda. Akıllı telefonlar sayesinde hayatımız daha da kolaylaştı ve gün geçtikçe bu araçlar hayatımızda daha çok yer edindi. Bu araçları ilk kez bulan kişi ise bir Motorola Mühendisi olan, Martin Cooper‘di.  Motorola‘nın bir çalışması olan bu telefonların baş mimarı olan Cooper bugün 87 yaşında ve hala hayatta. Bu telefon üretildiği zaman ise görüntüsü bir telsizi andırıyordu ve oldukça da büyüktü. Şimdi günlerce kullandığımız ve şarj gereksinimi duymadığımız bu araçların ilk örneğinin şarjı ise sadece birkaç dakikada bitiyordu. Ancak bu telefonun hayali bulunduğu zamandan çok daha gerisine gidiyor. Çünkü geçmişte böyle araçların bir gün var olacağını bize bildirmiş olan yazarlar ve düşünürlerde vardı. Robert Heinlein’in bilim kurgu kitabı olan Space Cadet’te cep telefonuyla görüşen bireyler yer almıştır. Kitap 1948 yılında yazılmıştır. Arthur Charles Clarke ise yaptığı bir açıklamada “Öyle bir zaman gelecek ki, herkesi dünyanın her noktasından sadece telefonun tuşlarına basarak arayacağız” demiştir.

İlk Cep Telefonu Ne Zaman Bulundu
İlk telefonun bulunma zamanı tam olarak bilinmiyor ancak telefonun ilk kez bulunduğunun ilan edilişi 4 Nisan 1973’tür. İlk ürün olan bu araçların bağlantısı “1G” olarak adlandırılmıştır. Anlık aramaları destekleyen “1G” bağlantısı o zamanlar analog teknolojiyi kullanmıştı. Martin Cooper önderliğinde cep telefonları kısa zamanda bütün dünyaya yayılmaya başladı. İlk cep telefonunun yaklaşık olarak ağırlığı 1 kilogramdı.

1G Teknolojisinin Bulunuşu

Cep telefonu ilk kez piyasaya ticari amaçla süren şirket bir Japon firması olan Nippon Telgraph and Telephone olmuştur. 1979 yılında ilk kez piyasaya sürülen telefonlar oldukça pahalıydı ve hala 1G teknolojisi kullanılıyordu. Bundan 2 yıl sonra da telefonlar İskandinav ülkeleri olan Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç’te Nordic Mobile Telephone tarafından satışa sunuldu. 1980’lerde birçok ülke de bu teknolojiyi artık kullanmaya başlamıştı.

2G Teknolojisinin Bulunuşu

Tarih 1991’i gösterdiğinde cep telefonları teknoloji ile daha da gelişmeye başlandı. 2G teknolojisi üzerinde çalışma yapan ve bir Finlandiya Şirketi olan Radiolinja başarılı oldu. 2G teknolojisinin çıkmasıyla beraber, cep telefonları üzerinde ticari amaçlı rekabet yaşanmaya başladı ve telefonların kullanımı daha da yaygınlaştı.

3G Teknolojisinin Bulunuşu

2001 yılında ise NTT DoCoMo adlı bir japon şirketi 3G teknolojisine ulaşmayı başardı. Aynı şirket akıllı telefonları da bulan şirket olmuştur. Daha sonra bu teknoloji daha da geliştirilerek  3.5G, 3G+ ve turbo 3G gibi teknolojiler de geliştirilmiştir.

4G Teknolojisinin Bulunuşu

3G teknolojisi internetin telefonlara yayılmasından sonra hız olarak oldukça düşük kalıyordu. Tüketicilerin internette hıza önem vermesi ve telefonlarından bunu yeterince gerçekleştirememeleri dolayısıyla, birçok firma 3G teknolojisinde daha hızlı bir servis olacak 4 G teknolojisini bulmak için çalışmalara başladı. Nihayet 4 G teknolojisi LTE ve WiMAX olarak üretildi. WiMAX, bir Amerikan telekomünikasyon şirketi olan Sprint Nextel tarafından kullanıcılarına sağlanırken, LTE de TeliaSonera tarafından kullanıcılara sağlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu