Donanım

SSD Nedir? HDD ile Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayarlarda veri depolanması amacıyla eski dönemlerde mekanik parçalar kullanılırdı. Ancak günümüzde oluşturulan SSD ile birlikte dahili devreleri ve bellek yongalarını kullanarak depolama yapmak mümkündür.

SSD Nedir?

İngilizcede “Solid State Drive” olarak tanımlanan bu ürün, dilimize katı hâl sürücüsü olarak çevrilmektedir. Bilgisayarların içerisinde yer alan bir depolama aracı olarak gösterilebilmektedir. Özellikle son dönemlerde bilgisayar alan kişiler bu tabir ile sürekli olarak karşılaşırken içerisinde SSD barındıran ürünlerin daha yüksek fiyatta olduğunu görebilirler. SSD kullanımı ile birlikte klasik depolama araçların yaşanan birçok sorun ortadan kalkarken kullanıcıların çok daha basit bir biçimde kullanabileceği şekle getirilmiş oluyor.

SSD ile HDD Arasında Hangi Farklar Var?

Geleneksel depolama diskleri HDD olarak isimlendirilirken bu cihazlar dönen diskler üzerinde verileri depolamaktadır. Ancak SDD hareketli bir yapıya sahip değildir. Bu özelliği ile birlikte herkesin kullandığı USB belleklere benzetilmektedir. Ancak bunlardan biraz daha ileri seviyede bir teknolojiye sahiptir. Temel olarak bakıldığında HDD ve SDD aynı işlem için oluşturulmuş iki farklı yapıdır.

blank

SSD Avantajları Nelerdir?

İnsanlar SDD içeren bilgisayarların daha fazla olduğunu gördüklerinde bu ürünün ne gibi avantajlar sunduğunu da merak ederler. Sunulan avantajların ilk sırasında hız gelir. Bu ürünün kullanıldığı bilgisayarlar çok daha hızlı açılırken uygulamalar da daha hızlı bir şekilde aktif hale gelmektedir. Oyun ve eğitim amaçlı uygulamalar için SDD çok daha uygundur. Buna ek olarak hareketli parçaları yer almadığından daha zor bozulan bir ürün olarak gösterilmektedir. HDD belleğe göre daha pahalı olmasına karşın çok daha uzun bir ömre sahip olması sebebiyle ekonomik olabilir. Ayrıca tamamen sessiz çalışan belleklerdir.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilir?

SSD alırken ilk olarak kişilerin fiyatlarına çok dikkat etmesi gerekir. Bunun yanı sıra fiziksel özellikleri de ilk bakılması gereken etmenler arasında yer alır. Performans, fiyatı da etkileyen satın almada önemli bir etmen olarak görülür. HDD belleklere göre 10 kata kadar daha hızlı bir aktarım sağladığından performansa dikkat etmek önemlidir. Son olarak ürünün ömrü ve depolama kapasitesine bakılarak bu ürünler satın alınabilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu